Tříletý projekt Most skončil 144. odvysílaným pořadem v době, kdy na české i polské straně hranice řádí epidemie nemoci Covid 19. Osobní kontakty jsou problémem. Sousední zemi však můžeme s přiměřenou mírou opatrnosti poznávat i jinak. Jako bonus ke zmíněnému projektu jsme proto zejména pro turisty připravili několik návrhů.
Z Rychlebských hor do polské NysyJen malému procentu Čechů, Moravanů a dokonce i Slezanů, naše polské sousedy samozřejmě nevýjímaje, název Rychlebské hory vůbec něco říká. Pokud je však navštíví, považují tento kraj za jeden z nejkrásnějších v zemi… Oblast regionu Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník, severozápadně od pohoří Hrubého Jeseníku.
Kraj nenabízí pětihvězdičkové hotely, bazény s umělým vlnobitím, obří nákupní centra, bary s celebritami a hudbou až do bílého rána ani davy lidí s cvakajícím fotoaparátem, ale nabízí jeden z nejkrásnějších koutů nedotčené přírody, ticho a klid na lesních pěšinách, čistý vzduch a křišťálovou vodu, historii dávných časů a lidi dobré, kteří v naprosté většině vždy pomohou.
Je těžké vybírat turistické cíle z kraje, který má bohatou historii a slyne nádhernou přírodou, kterou oceníte nejlépe tak, že si najdete čas a prostě si ji vychutnáte. Hluboké lesy, zvlněné kopce, řídce osídlená sídla a jen chabý stín jinde tak překotné civilizace. To jsou Rychlebské hory, s nimiž se můžete seznámit na tomto portálu, daleko lépe však „naživo“ tehdy, chcete-li si vychutnat život nezatížený balastem, který nás běžně obklopuje.
Tančírna v Račím údolí u Javorníku může být východiskem vašich cest a poskytne vám zároveň i vstupní informaci jak o Rychlebských horách, tak o údolí, na jehož konci je postavena. To bylo a po desetiletích v posledních letech znovu je rekreačním zázemím blízkého města Javorník a zároveň i vyhledávaným společenským a turistickým cílem. Oblíbené jsou pěší procházky z Javorníku, přes Jánský vrch, Čertovy kazatelny, hrad Rychleby a zpět do Račího Údolí, nebo z Nových Vilémovic do Račího Údolí přes Červený Důl.
Zcela jiný druh cíle a prožitků nabízejí adrenalinové Rychlebské stezky, jejichž návštěvníky je zvláštní kategorie cyklistických nadšenců. Stezky tvoří samostatné okruhy náročným horským terénem. Jejich nabídku si sami bikeři rozšiřují dobrovolnými brigádami, jichž se účastní i zahraniční účastníci včetně Poláků, kteří rovněž patří k jejich nejčastějším návštěvníkům. Ale i cykloturista, který není zrovna milovníkem úzkých stezek, na nichž se po kamenech skáče a po nichž se bikeři řítí klopenými zatáčkami, se mohou projet trailem podél Černého potoka k parkovišti u koupaliště ve Velké Kraši (u Vidnavy). Jedná se o lehčí terén se spoustou krásných míst a výhledů, který je ideální pro každého terénního cyklistu včetně začátečníků.
Převýšení je u této trasy cca 80 metrů mírného stoupání. Délka okruhu je přibližně 16 km, vyplatí se však navštívit i blízkou Vidnavu, jejíž historie ilustruje proměny nyní pohraničního kraje během posledních staletí.
Jen 15 km od Vidnavy leží na polském území Nyské a Otmuchovské jezero. Místa jsou označována jako „Nyská Riviéra“, v létě jsou hojně navštěvována turisty a člověk, který hledá klid, zde moc nepochodí. Vyplatí se zajet o kus dál navštívit jezero Paczkowské, kde je o poznání větší klid a pohoda, na druhé straně vykoupená většinou absencí hygienického zázemí a možností stravování. My se však můžeme vrátit do blízké Nysy, přezdívané díky četnosti církevních staveb jako Slezský Řím. Nysa patřila vratislavským biskupům a můžeme zde obdivovat množství významných církevních staveb. Kromě toho zde jako turisté najdeme spoustu stravovacích a ubytovacích možností. Současně poznáme jedno z nejvýznamnějších měst Opolského vojvodství, kdysi součást Koruny České, posléze část (německého) Slezska a po II. světové válce připadlo Polsku.