
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Tříletý projekt Most skončil 144. odvysílaným pořadem v době, kdy na české i polské straně hranice řádí epidemie nemoci Covid 19. Osobní kontakty jsou problémem. Sousední zemi však můžeme s přiměřenou mírou opatrnosti poznávat i jinak. Jako bonus ke zmíněnému projektu jsme proto zejména pro turisty připravili několik návrhů.
Za polskými farmáři
Toto je pozvánka živená nadějí, že pandemie Covid 19 skončí a ke svým severním sousedům budeme moci opět bez obav vyjet. Je čím se inspirovat, co obdivovat a z čeho se těšit.
Naším cílem budiž Sobótka, městečko drtivé většině Čechů neznámé. Sobótka je sídlem stejnojmenné gminy (něco jako malý okres) a leží přibližně 30 km jižně od Vratislavi. Ubytovat se můžeme v místním rekonstruovaném hotelu Miš (Medvěd) uprostřed města se skvělou kuchyní.
Po cestě projíždíme Svidnicí, městem, které rozhodně stojí za návštěvu. Nejvýznamnější místní památkou, je luteránský Kostel míru postavený evangelíky v rekordní době jednoho roku v polovině 17. století (1656-7). Můžete obdivovat důmyslnou dřevěnou konstrukci stavby a nádhernou vnitřní výzdobu. Navštívit můžete i místní katedrálu sv. Stanislava a sv. Václava s nejvyšší kostelní věží ve Slezsku (101,25 metru).
Z hotelu se můžete vypravit do vinařské oblast Celtica, která se nachází v nárazníkové zóně Krajinného parku Ślężański na úpatí kouzelné hory Ślęża - kolébky polských keltských kmenů. První písemná zmínka o pěstování vinné révy na tomto místě pochází z papežské bully z roku 1148.
Nynější vinice jsou ovšem mnohem mladší. V roce 2015 je založili Katarzyna a Przemysław Demkówovi. Obhospodařují 1,1 ha, na kterých pěstují 5,300 keřů. Pěstují se zde odrůdy Gewurztraminer, Solaris, Regent, Merlot, Sauvignon Blanc, Pinot Noire, Riesling, Johanniter. I díky přátelským kontaktům obdivuhodně aktivního vinaře Przemka Demkówa s vinaři na Moravě se pokoušejí o Chardonnay, Pinot Gris, Pinot Blanc a Muscat Ottonel. Mají také kolem 2000 keřů černého rybízu a vyrábějí z něj značkové a velmi žádané ovocné víno. V současné době nabízejí 9 hroznových vín a víno z černého rybízu.
Sabácká vína jsou vyráběna v historické budově Staré plynárny v Sobótce (od roku 1902). Kromě toho pořádají akce a ochutnávky a zrekonstruovali také rezidenční část objektu s 5 dvoulůžkovými pokoji.
Díky vstřícnosti vinaře Przemka můžete posoudit obrovský objem práce, který na nich odvádí. Vinař, pro nějž je nejen vinice, ale i řada dalších aktivit koníčkem, jemuž se věnuje – považte – vedle svého hlavního zaměstnání.
Przemysław Demków ovšem není sám, kdo podstupuje takovou řeholi.
V blízkých Proszkowicích, se můžete seznámit s bioplantáží malin Malina spod Ślęży. I pro jejího neméně sympatického majitele Damiana Bębena je práce na malinové farmě „koněm“ – koníčkem se ani při dobré vůli nazvat nedá. Je to pořádný zápřah, ke kterému se uvázal vedle své práce ve velké společnosti.
„Naše plantáž je typická pro pozdní odrůdy malin - Polka a Polana“ - říká její majitel. Nejsou to jen rostliny, které jsou odolnější vůči chorobám, ale jejich ovoce, které je již ohříváno sluncem, má více šťávy a aroma.
Maliny mohou být sklízeny až do prvních mrazů a poslední plody jsou nejlepší, zrají nejdéle. Noční chlad je udržuje ve vynikajícím stavu, slunce obohacuje o cukry. Jejich krásná barva je pak téměř kaštanová a kyselost je malá.
Pěstování malin je tak trochu věda. Zdejší majitelé plantáže vědí o kultivaci z různých publikací, odborného tisku a internetu. Pan Damian dělá svým malinám pomyšlení, připravuje jim speciální hnojivou biozálivku, při které využívá místních bylin. Malina bojuje s prvními příznaky nachlazení a chřipky a je považována za přírodní aspirin. Nutriční vlastnosti pro naše tělo mají také listy bohaté na vitamín C, minerální soli, organické kyseliny, pryskyřičné sloučeniny a třísloviny.
Maliny z této plantáže mají vynikající kvalitu a díky zvládnutému marketingu rozhodně nejde o ztrátový podnik. Kromě toho z nich vyrábí i skvělý biosirup a dokonce i malinový olej na opalování, který má přirozený UV filtr.
A do třetice můžete navštívit dokonce i plantáž konopnou.
Průmyslové konopí se po dekádách hanby triumfálně vrací do Dolního Slezska. Farmář Lesław Lech z Rogów Sobócki mohl na úpatí Ślęży zasadit konopné pole o rozloze 3 ha. Vybral starou polskou variantu - białobrzeské konopí, které je vláknité a zbavené psychoaktivních látek.
Konopí je nejmocnější rostlinná vláknina přírodního původu, ujišťuje farmář. Jeho slova němě potvrzují mohutné čtyřmetrové rostliny. Sklízí se ve dvou patrech. To první, horních 20%, jsou květy, které se používají pro medicínské účely. Zbytek je patrem druhým, jež se zpracovává pro účely průmyslové, například do kompozitních desek.
Na Poláky se mnozí Češi stále dívají s určitým despektem. Jako na kšeftaře, ne-li ještě hůře. Není nad to seznámit se s nimi zblízka – přátelský zájem všichni ocení. Naši polští kolegové jsou pilní lidé, kteří stojí pevně na vlastních nohou. Svou nesmírnou pracovitost a úsilí dokáží skloubit s výkonem podloženým využitím znalostí a potřeb trhu.
Zkuste prožít malé dobrodružství jen kousek od našich hranic. Na rozdíl od Němce či Itala se s Polákem bez větších problémů a znalosti jazyka domluvíte a váš svět bude hned o pořádný kus větší!