
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 31. 10. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 03. 11. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
V Polsku si Halloween, přes kritiku, vede dobře. Dnes si ale ověříme, zda se tomuto zvyku daří i u našich jižních sousedů. Do světa českých strašidel nás uvede formou rozhovoru s Rafałem Nosalem paní profesorka Joanna Czaplińska z Opolské univerzity.
Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Koledu, nebo vám něco provedu“ a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii.První dotaz k prof. Czaplińské je trochu mimo téma: jak se daří slavistice na opolské univerzitě v době pandemie?„Studenti už si na distanční výuku zvykli, přednášky přenášíme z přednáškového sálu prostřednictvím internetu. Výuce určitě rozumí, ale projevuje se na nich určitá míra rezignace. Přesto si samozřejmě uvědomují , že prioritní je potřeba ochránit zdraví. Dálková výuka nám všem paradoxně umožňuje účast v edukačním procesu i v případě lehkého nachlazení, nebo nějaké méně omezující nemoci. Má to tedy i své výhody.“Dovedete si tedy v této situaci poradit.„Ano, ale mám ten dojem, že ty změny ve způsobu výuky by měly mít promyšlenější podobu. Zatím ale nevím jakou.“To asi zatím neví nikdo. Nastává však roční období, do něhož spadají i Vánoce. Ty budou podle všeho vypadat jinak, než tak jak jsme byli zvyklí. Soustřeďme se nicméně na nejbližší sváteční dny. Češi v nich slaví svátek Všech svatých…„Ano, Češi jej tak mají zaznamenaný v kalendáři, ale není to den pracovního volna a ta tradice návštěvy hrobů nejbližších příbuzných se u části české veřejnosti posouvá do doby Vánoc, kdy 1. či 2. den Vánoc navštěvují Češi i hřbitovy. Ta tradice návštěvy hřbitovů ve dnech 1. a 2. listopadu není tak silná jako v Polsku.“Tato část roku se však nově pojí i s importovaným svátkem Halloween, jehož symbolika je Čechům blízká. Vzpomeňme jen středověkou tradici alchymistů na královských dvorech, Zlatou uličku na Pražském hradě, různé pověsti a legendy. Zkuste vyjmenovat nejzajímavější z těchto legend, které by byly blízké Halloweenu.„Začala bych tím, že Češi Halloween neslaví a pokusím se vysvětlit proč. U nás v Polsku se slavil před příhodem tohoto módního svátku tradiční svátek Ondřeje. U Čechů se pověry a předpovědi spjaté s budoucností zase pojí spíše s obdobím Vánoc. Některé ty rituály se podobají polským, některé ne. Halloween byl do tohoto prostředí tradic a svátků implantován uměle, je o něm známo hlavně to, že jde o zvyk spjatý s anglojazyčnou civilizací.“Proč tak tomu je u Čechů? Dbají snad tolik na své tradice?„Zčásti ano, zčásti i proto, že Češi přistupují ke svým zvykům a tradicím méně vážně, slaví sice takové svátky jako třeba ty Vánoce, ale k obsahu těchto svátků přistupují mnohem vlažněji než my Poláci. Obdobně je tomu s Velikonocemi, které jsou v Polsku největším církevním svátkem. V české společnosti převažují ateisté a tyto svátky vnímají spíše jako pracovní volno, příležitost pro setkání v rámci rodin.“
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE