
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 24. 10. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 27. 10. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
Hledáte-li zajímavá místa k cestování na horách v polsko-českém pohraničí, zkuste navštívit portál www.goryopawskie.eu. Jsou to stránky vedené mladým obyvatelem Prudniku - Dawidem Przyszlakem. Je to jediný servis v síti takto podrobně popisující tento region. Můžete zde nalézt hodně podnětů k tomu, jak zajímavě trávit čas v Opavských horách.
Na uvedených stránkách najdete obsažné články, doprovozené fotografiemi, o atrakcích a historii míst, i těch dnes už zapomenutých; objevujících záhadné legendy; popisujících turistické stezky a ukazujících mapy. S autorem portálu mluvíme o inspiracích a o zajímavé nabídce míst k návštěvě.
Opavské hory Poláci nazývají Góry Opawskie, ale se slezskou Opavou ve skutečnosti nemají nic společného. „Hory“ jsou ve skutečnosti pahorkatina, která se nachází při česko-polské hranici u slezského města Glucholazy. Jedná se o nejsevernější výběžky Jeseníků. Místo potěší hlavně milovníky turistiky, jelikož hory jsou protkané turistickými trasami a informační cedule jsou často nejen v polštině, ale i v češtině.
Koronavirus letos zničil nejednu dovolenou a znemožnil pořádání zahraničních zájezdů. Obtížně se cestuje v této nelehké době. Na co ale máme internet?
Dawid Przyszlak rediguje portál o Opavských horách od svých osmi let. Začal se tehdy zajímat o tento region více do hloubky. Vedle různých článků z novin začal zdejší krajinu poznávat osobně, jezdil tam a odtud již nebylo daleko k nápadu vytvořit stránky, které by se krajinou Opavských hor explicitně zabývaly.
Na začátku byla samozřejmě malá stránka, kterou si prohlíželi jen známí, k tomu jsem později vytvořil i facebookový profil, což mělo na návštěvnost pozitivní vliv.
Zajímají se o ně lidé, kteří přijíždějí z různých částí Polska nebo Česka a ptají se, zda konkrétní místa stojí za návštěvu. Proto připravuje i českou verzi stránek, je to však problematizováno tím, že česky neumí a uvítal by proto spolupráci s překladatelem.
Opavské hory okouzlily Dawida v době, kdy mu bylo 10 či 11 let. Seznamoval se s nimi prostřednictvím rodinných výletů u Prudniku poblíž Biskupské kopy, potom se účastnil 20 km dlouhého Prudnického maratónu. Díky tomu se seznamoval s novými místy. Ve dvanácti letech šel poprvé trasu 50 km a to znamenalo jistý zlom. „Nakazil jsem se tím koníčkem“, říká.
Na první kroky na české půdě se dobře pamatuje. Soudí, že je v Čechách trochu jinak než na polské straně. Odlišná je kultura, jinak vypadají i obce. Lidé zde mají jiný přístup k životu, jsou klidnější. V obcích se jakoby zastavil čas v tom smyslu, že jsou udržované, pečuje se o ně, jsou tam vidět i historické dřevěné domky.
A která místa by Dawid turistovi, který do Opavských hor přichází, doporučil navštívit? Příliš neváhá: hned u hranice je město Zlaté Hory s okolím, které je spjaté s těžbou zlata, v místě je také zlatokopecký skanzen. Vystoupit by rozhodně měl na Příčný vrch, který je nejvyšším vrcholem Opavských hor a současně horou nejvíce provrtanou: je v ní na 120 kilometrů chodeb, které vznikly při těžbě zlata. Za návštěvu stojí i město Jeseník, kde jsou známé lázně Vincence Priessnitze. Jeseník už je ovšem spíše na rozhraní Opavských a Rychlebských hor.
Do Jeseníku se dostanou polští turisté bez problémů vlakem, který odjíždí několikrát za den z pohraničních Glucholazů. Vlakové i autobusové spojení je v této oblasti velmi dobré.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE