
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 28. 03. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 31. 03. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
Kuba Blokesz je nositelem cen z více než deseti hudebních festivalů (mj. Studentský festival písničky, Pamatujme na Osieckou, Hradní setkání, Festival tvorby „Korowód”, Festival jména Jacka Kaczmarského "Naděje", OFPA).
Vystupoval na koncertech a v hudebních představeních mj. pro rozhlas Polskie Radio. Spolupracoval s takovými umělci jako jsou Andrzej Poniedzielski, Elżbieta Adamiak, Roman Kołakowski, Stefan Brzozowski.
Je jedním s těch, kteří přišli s nápadem na projekt Morawska Brama (Moravská brána), který prezentuje písně velkých českých autorů jak v polštině, tak i v češtině. Barda, písničkáře a překladatele Jakuba Blokesze pozval do tohoto vydání pořadu MOST Rafał Nosal.
V této době zažíváme jistou renesanci mezilidských vztahů, začínáme spolu více mluvit. Je to i příležitost k rozhovoru s výjimečným umělcem. Zabýváme se v něm polsko-českým hudebním projektem Moravská brána, ale budeme i osobní. Tím začneme.
Jak se stalo, že se dnešní host Jakub Blokesz začal zabývat hudbou?
Učil jsem se sám, nemohu říci, že to odstartovalo okamžikem, kdy jsem nastoupil na hudební školu. Začalo to v hudebním klubu Atlantida u kulturního domu, do kterého docházel můj starší bratr. Přemluvil mne k tomu jako osmi či devítiletého kluka. Setkal jsem se zde s básněmi, poezií a po čase jsem se rozhodl vzít do ruky kytaru a zazpívat také něco svého. Žánrové rozpětí bylo širší, nejen tedy poezie, ale třeba i rock. Nakonec jsem si našel polohu, která mi vyhovuje nejvíce, na scéně vystupuji tedy samostatně nebo i s přáteli, ale nejčastěji sólo.
Jakub Blokesz zpívá autorské skladby, ale využívá i písní z repertoáru legendárních polských i zahraničních bardů. Tyto písně získávají v jeho aranžmá nový život. Jak se liší práce s písničkou vlastní a převzatou z cizího repertoáru?
Snaží se vždy nějaký ten prvek autorství uchovat. Na první jeho desce byly i písně s texty ukrajinských básníků ve spojení s jeho hudbou, některé písně byly nahrané i od českých autorů Nohavici a Kryla, ale v překladu, který dělal on sám a jeho žena. Je tam tedy i kus jeho autorského vkladu. Od nějaké doby spojuje se svou hudbou i vlastní texty. Práce s převzatými písněmi mu však není cizí, hotové písničky Kaczmarského, Tachury, občas i Agniezsky Oseczké, využívá velmi rád. Je to svým způsobem dobrodružství, putování do jiného světa, protože každý vidí svět nějak jinak. Tou základní intuitivní cestou, která mu napovídá co mu je bližší, je úsudek o tom, že by se na dané téma vyjádřil podobně nebo stejně. Překlad je potom o to snazší.
Co říci o projektu Moravská brána?
Na počátku byl nápad angažovat i přátele, sousedy z Horního Slezska s cílem udělat něco společně. A pokud tedy něco společného, potom to, co by bylo napojeno na českou písničku, českou hudbu. Záměr rozšířili i o českou část Slezska, protože tam žije a tvoří Nohavica. Připojili se i další umělci, Ondrzej a Martyna Czech, kteří mají hodně českých inspirací a z tohoto propojení vznikla Moravská brána. Je to vize, představa toho, co se odehrává na polsko české hranici v hudbě. Není to kopie. Je to zajímavé i tím, že se ta česká produkce liší od polské, ale je snadné tomu porozumět.
Co oceňuje Kuba Blokesz v tvorbě českých interpretů?
Tvorba Čechů je dána jiným pohledem na svět. Jinak vnímají společnost, politiku, kulturu, historii. Těžko se to vysvětluje, ale protože žije v pohraničí, na jihu Horního Slezska, tedy nedaleko Ostravy a mluví i místním nářečím, chápe a rozumí inspiracím třeba Nohavici nebo Čechomoru, čili skupin, které působí na Moravě.
Píseň Kometa Jaromíra Nohavici v podání Kuby Blokesze můžete vyslechnout ZDE
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE