
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 21. 3. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 24. 3. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
Program INTERREG umožnil během posledních let velké změny v polsko-českém pohraničí. Kdo se jej účastní? Jak získat zahraničního partnera? Co se v souvislosti s programem chystá v nejbližší době v Opolském vojvodství?
O tom v tomto pořadu hovoří Jacek Partyka, zástupce ředitele Departmentu pro koordinaci operačních programů Maršálkovského úřadu Opolského vojvodství. Dozvíte se i o mezinárodní Včelce Zošce, která zahajuje svou kariéru, a také o velké akci, která se bude konat v září jak v polském v Paczkowu, tak v českém Javorníku. Shrneme i nejzajímavější projekty, které byly realizované v pohraničí.
Jacek Partyka na otázku, kde se vzal a co znamená pojem Interreg odpovídá, že neví, ale nepokládá to za důležité. Důležité podle něj naopak je to, že vyjadřuje jisté poslání, myšlenku, kterou chce jeho úřad propagovat. Projekt podporuje potřebu spolupráce mezi státy – nejen mezi Poláky a Čechy, jak to vyplývá z praxe Maršálkovského úřadu, který je regionálním kontaktním místem, ale obecně. Jsou na něj navázány programy příhraniční spolupráce napomáhající faktu, že žijeme ve společné Evropě a řadu věcí lze udělat společně. Proto programy Interreg, proto program Interreg 5 a Česká republika – Polsko, aby bylo možné získávat finanční prostředky na to, aby se v česko-polském příhraničí daly realizovat skvělé věci. Velkou výhodou je to, že v tomto konkrétním programu je celé vojvodství považováno za pohraničí, takže se programu mohou účastnit všichni potenciální příjemci z celého vojvodství.
V praxi jde o dvě úrovně. První úrovní jsou velké partnerské projekty, které jsou pokládány za hlavní a druhou úroveň představují mikroprojekty pro malé subjekty na obou stranách hranice. Ty se v nich potkávají, mají společné aktivity. Maršálkovský úřad napomáhá tomu, aby se subjekty z obou stran hranice mohly potkat. Představuje regionální kontaktní místo. Partyka má tři spolupracovníky, kteří pomáhají potenciálním příjemcům uskutečňovat kontakty a navazovat spolupráci. Jezdí, dělají konzultace, informují, podporují. Dělají všechno potřebné k tomu, aby se dva subjekty z polské a české strany mohly potkat a realizovat společně své skvělé nápady cestou malého mikroprojektu, nebo i projektu velkého v rámci interregových os.
Termín osa představuje v této souvislosti oblast spolupráce. Pro tuto oblast se vyčlení jisté prostředky, kterými lze dofinancovat zajímavé iniciativy jak v rámci těch hlavních programů, tak i v rámci menších subjektů, jimiž jsou euroregiony.
V Opolském vojvodství působí Euroregion Praděd, který zahrnuje jeho větší část, ale i Euroregion Silesia, do něhož patří glubczycký okres. Od těcho subjektů lze získávat prostředky na jejich územích.
Jedním z velkých projektů první osy je projekt Bezpečné pohraničí. Z jeho prostředků se nakoupilo vybavení, realizovaly se propagační akce a různé další aktivity. Jeho smyslem bylo dokázat, že umíme společně předcházet různým typům ohrožení.
Druhou prioritní osou je podpora přírodního a kulturního potenciálu. I v této ose se realizuje hodně projektů, z nichž jsou mnohé velmi populární .
Třetí osu reprezentují velké vzdělávací projekty, v jejichž rámci jde o spolupráci škol včetně vysokých, výměna zkušeností a podpora jak učitelů, přednášejících, tak studentů.
Čtvrtá osa znamená spolupráci institucí. Je zajímavá i pro Maršálkovský úřad, protože dává možnost navazovat spolupráci s odpovídajícími institucemi na české straně a rozvíjet tak možnost uskutečňovat zajímavé iniciativy.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE