
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 29. 02. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 03. 03. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
Dne 2. července 1997 byla v Jeseníku podepsána smlouva na vytvoření česko-polského euroregionu s názvem Praděd. Od té doby uplynulo skoro 23 let a výsledky činnosti Euroregionu můžeme pozorovat v různých částech pohraničí.
Jaká je historie této organizace? Čím se přesně zabývá? Jak se mění regiony, které působí ve sdružení? Jaké jsou plány Euroregionu v nejbližší době? Na tyto otázky odpovídá Radosław Roszkowski, předseda představenstva Euroregionu Praděd. Zveme Vás také i k účasti v soutěži, která byla vyhlášená začátkem února, a které se může zúčastnit každý vášnivý fotograf.
Euroregion Praděd je v podstatě příhraniční dohoda lokálních samospráv z příhraničních území Opolského vojvodství, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Je to formalizované jako instituce, na polské straně funguje jako sdružení polských obcí Euroregionu Praděd od roku 1997. Rámcová smlouva, na jejímž základě byla zahájena činnost organizací byla uzavřena v Jeseníku.
Na polské straně se dosud k Euroregionu Praděd přihlásilo čtyřicet obcí a pět okresů, na české straně je to přes sedmdesát obcí, ale ty jsou menší než obce na straně polské. Je tady určitý nepoměr, na polské straně je do regionu příslušných 570 tisíc obyvatel, na české straně jenom 130 tisíc. Největšími městy na české straně jsou v tomto ohledu Krnov, který má 26 tisíc obyvatel, pak Bruntál s 18 tisíci. Na polské straně jsou největšími městy Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nisa, Prudnik a Grabkowice.
Ten nepoměr demografického a hospodářského potenciálu působí určité problémy a spolupráci neusnadňuje. Nezbývá než se s tím vyrovnávat a spolupráci zlepšovat.
Za 23 let trvání této dohody se podařilo udělat hodně věcí, ale dalo by se udělat více. Důležité je být aktivní, ambiciózní a uskutečňovat různá témata. K největším úspěchům patří úspěšný lobbing vedoucí k otevření hraničního přechodu s běžným provozem. O realizaci Euroregion Praděd isiloval dlouhá léta, mj. i na zasedání polsko-české příhraniční komise. Důležitým prvkem rozvoje infrastruktury spjaté s přechodem byla i výstavba silničního obchvatu Prudniku. Podstatnou úlohu přitom sehrála tehdejší městská správa. Podařilo se ale realizovat i hodně menších předsevzetí. Euroregion byl nejlepší v Polsku pokud jde o vedení mikroprojektů. Výsledkem je, že euroregion má nyní jeden z největších rozpočtů v programu Interreg 5 A. Měl by postačit na uskutečnění projektů, o které je žádáno. Je škoda, že částka bude v novém evropském rozpočtu asi o 15 procent menší.
Realizována by měla být řada projektů, které rozvíjejí ekonomiku, na jejich základě budou pořádány veletrhy, výstava lidových umělců. V minulosti byly podobné iniciativy podporovány v celé příhraniční oblasti Opolského vojvodství. Proběhnout by měla i řada akcí spjatých s rozvojem turistiky, výstavba cyklistických i pěších stezek. Stále je ale ještě mnoho různých témat nedotčených – více pozornosti by bylo třeba věnovat například příhraničnímu vzdělávání, výsledkem by mohlo být např. vytvoření jedné polsko – české střední školy. Právní předpisy obou států jsou bohužel v rozporu s těmi evropskými a vytvoření takového institutu zatím znemožňují.
Čím se Euroregion Praděd bude moci pochlubit v nejbližší době? Nedávno byl uzavřen příjem žádostí. Na polské straně bylo podáno 35 a na české straně 15 žádostí. V Opolském vojvodství jde o projekty spojené s propagací, rozvojem turistiky, kulturní spoluprací, spoluprací mládeže, realizována by mohla být i témata spojená s uchováním kulturního dědictví.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE
Video o cestovním ruchu v české části Euroregionu Praděd můžete shlédnout ZDE