
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 18. 01. 2020 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 21. 01.. 2020 naa Radiu Bohemia (CZ).
Včerejší a dnešní Paczków má dvě odlišné tváře. Tu dnešní reprezentuje staré město, turistické stezky, retenční nádrž Kozielno a překrásné horské panorama. Z těchto důvodů je Paczków jedním z míst v Opolském Slezsku, které musíte povinně navštívit.
Díky spolupráci se sousedním českým Javorníkem, se stalo možným to, co dlouhá léta znělo jako sen. O vzájemné spolupráci, společných aktivitách a o tom, kde a jak se nejlépe rekreovat v okolí Paczkowa a Javorníku mluví v tomto pořadu starosta města Paczków pan Artur Rolka.
Paczków je malé městečko na hranicích opolského Slezska a mluví se o něm jako o polském Carcasone. Město bylo na počátku své historie tvrzí. Důkazy o tom se dochovaly dodnes. Vzhledem k historickému vývoji oblasti má mnoho společného s blízkým Javorníkem.
Paczków je město, které okouzluje po estetické stránce. Za dobu své existence se změnil a doba přeje i tomu, aby se otevřel partnerství se svými sousedy. Leží prakticky na polsko české hranici a Češi jej navštěvují už dlouhá léta.
Před pádem komunismu byla spolupráce nejen Paczkówa, ale i dalších obcí v pohraničí byla ztížena špatně prostupnou hranicí. Paczkówský přechod do Javorníku byl otevřen teprve počátkem devadesátých let minulého století. Přelomem byla Schengenská smlouva uzavřená v roce 200č a příhraniční pohyb je daleko snazší jak pro pěší turisty, tak pro motoristy. A protože město disponuje nožství historických památek, otevřeli jsme jej na základě zkušeností z dřívější kulturní a turistické výměny.
Do roku 2015 se realizovala řada projektů v rámci Euroregionu Praděd. Dělo se tak ve spolupráci s městy Zlaté Hory a Glucholazy. Podílely se na nich jak školy, tak zájemci o různé zájezdy, konference či sympozia. Na české straně se uskutečňovaly kurzy lyžování, na polské straně výuka plavání.
V roce 2015 začala nová éra spolupráce postavená na faktu, že bychom měli spolupracovat s městem, které nám leží nejblíže, což je osm kilometrů vzdálený Javorník. Dne 8. Března 2015 jsme tedy na zámku v Javorníku podepsali smlouvu o spolupráci týkající se zejména společných evropských projektů. Tím začala široká spolupráce obou měst. Šlo jak o projekty turistické, tak i hospodářské.
V posledních pěti letech jsme uskutečnili co do počtu možná málo projektů, ale na druhé straně šlo o projekty velké. Týkaly se ochrany památek. Zajímavým projektem byla péče o kulturní dědictví v podobě renovování soch svatých Janů Nepomuckých. V Paczkówě je takových soch dvanáct, v Česku byl kult tohoto světce více populární, město Javorník má nicméně jen čtyři takové sochy. V Javorníku se renovovala jedna, v Paczkówě dvě sochy a vznikla stezka svatých Janů Nepomuckých.
Projekt měl dotaci jen třicet tisíc euro. Následovala úvaha, že obě města by měla využít možností, které jim skýtá okolní příroda, tedy hory a lesy. Javorník má hory protkané turistickými a cyklistickými stezkami. Byly vytvořeny především internetové stránky a natočen propagační film o zdejší přírodě a památkách.
Přeshraniční pohyb se mění. Zatímco před lety jezdili Poláci do Čech na nákupy, nyní přijíždějí naopak Češi do Paczkówa. Díky rámcovému projektu „Paczków – Javorník: dvě města jedna historie“ došlo i k renovaci řady budov na paczkówském náměstí a atraktivita míst na obou stranách hranice se do značné míry vyrovnala. Pro Paczków to má i domografický význam, protože to utlumilo odchod mladých lidí do větších míst a maloobchod je zachraňován českými občany.
Video „Přeshraniční cyklovyjížďka z Paczkowa přes Javorník do Gościc“ můžete shlédnout ZDE
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE