
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 30. 11.2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 03. 12. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Jablunkov je město v Moravskoslezském kraji. Leží na území Těšínského Slezska, zvaném i Zaolží, několik kilometrů od hranice s Polskem a je nejdále na východ ležícím městem v Česku. Je i partnerským městem polského města Gogolin. Spolupráce, přesněji řečeno přátelství, začala skoro před třiceti lety a naštěstí nekončí.
Měnilo se představenstvo, měnili se úředníci, ale partnerství každým rokem posiluje. Těžko by se hledala společenská skupina z každého z těchto měst, která by se neseznámila se svým zahraničním protějškem.
O začátcích vzájemných kontaktů, čekání na hranici a rozšiřující se spolupráci mluví Joachim Wojtala, primátor Gogolinu.
„Měl jsem to štěstí, že jsem byl v době, kdy tam byl předsedou pan Josef Adamek, pozván polským Kulturně edukačním sdružením na zájezd novinářů do Karviné, která leží v oblasti Těšína a Jablunkova. To je oblast, která se úzce váže na Opolské vojvodství. Blížil se zrovna Gorolský svátek a s ním i konec Týdne beskydské kultury na polské straně.
Přijeli jsme tehdy do městečka Jablunkov a Karviné. Karviná se podobá polskému okresnímu městu Krapkovice. Karviná má i lázeňskou část, doly, má bohatší infrastrukturu, zatímco Jablunkov se svou velikostí podobá našemu malému Gogolinu. Na malém náměstíčku v Jablunkově jsem potkal skvělé lidi, básníky, hybatele tamnějšího kulturního života. Seděli jsme v místní kavárně a já jsem se zeptal, kdo je ve městě primátorem nebo starostou. Požádal jsem je potom o možnost jej poznat, kontaktovat.
V té době – bylo to tuším v roce 1991 - byl největší kulturní akcí v regionu den lidové písně, Gorolski swieto. Všechno se na něm odehrávalo v krásném těšínském nářečí. Přijel jsem na něj soukromě, s manželkou a kamarádem a velmi se mi tam líbilo. Když jsem se vrátil, šel jsem za svým šéfem, vyprávěl mu o tom. Byl velmi vstřícný a domluvili jsme se na tom, že bude stát za to, abychom do Jablunkova zajeli a s panem starostou se dohodli na nějaké formě kulturní spolupráce.
Tak to tedy celé začalo. Na další svátek jsme jeli už ve větším počtu, navázali jsme řadu přátelství, navštívili jsme školy, poznali jsme místní sportovce. Jablunkovský starosta byl podobně jako náš primátor bývalý forbalista, takže jsme začali s turnaji, jichž se účastnili zástupci obou samospráv. Ty se od té doby pořádají v rámci spolupráce obou měst.
Postupem času jsme nacházeli další oblasti společného zájmu a naše vzájemné kontakty se rozšiřovaly. Dnes je už ta tradice natolik zakořeněná, že nezávisí jen na osobách v čele radnic. I kdyby současní radní neuspěli ve volbách, spolupráce by nezeslábla. Je to o to snazší, že v Jablunkově, který je obklopen evangelickým územím, je katolická farnost, v níž působí polský kněz. To samozřejmě přispívá k vzájemnému porozumění.
Jablunkov je přirozenou spádovou obcí pro obce menší, které jej obklopují. Pro nás to znamená možnost poznávat i lidi ze širšího okolí a spolupracovat i s jejich starosty. Společně připravujeme různé projekty, do nichž zapojujeme i mladší spoluobčany. Příjemné je, že účast na společných akcích i projektech je spontánní, lidé se připojují se zájmem a rádi. Do Jablunkova to máme sto šedesát kilometrů, což na polské poměry není mnoho – cesty jsou dobré, část z ní tvoří dálnice. Kdysi v minulosti tomu bylo jinak, možnost vzájemného kontaktu omezovaly hranice. Teď je cesta tam a zpátky kratší, než někdejší stání na hranici…“
O polsko-českých projektech realizovaných různými institucemi a skupiny z Gogolinu a Jablonkova mluví v druhé části pořadu Robert Smiatek z městského úřadu v Gogolinu.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE
Video z oslav Gorolski swieto 2019 můžete shlédnout ZDE