
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 19. 10..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 22. 10. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
V obci Staniszcze Wielke v gmině (gmina je něco jako malý okres, pozn. red.) Kolonowskie je Domov pro seniory, ve kterém o pacienty pečují postižené osoby. Středisko s názvem Siedlisko zaměstnává osoby s lehčím postižením, které společně se zdravými pracovníky pečují o seniory a pracují v kuchyni.
Krásný objekt, přizpůsobený potřebám bydlících a obsluhy, je bývalá škola. Její oprava stala hodně peněz. Právě vznikající sdružení by si to nemohlo dovolit, nebýt polsko-českého projektu. Spolupráce s organizaci Apropo z českého Jičína začala náhodným kontaktem. Po čtyřech letech působení Siedliska, přijeli Češi z Jičína do Staniszcz Wielkých, aby se jejich postižení klienti mohli zúčastnit přípravné stáže před zahájením práce ve stravování a pečovatelských službách. Protože - jak sami zdůrazňují - projekt Poláků v Siedlisku je unikátní a pro ně inspirující.
Spolupráce polského a českého sdružení začala v roce 2013. Poláci hledali místo, kde by mohli zaměstnat postižené osoby. Našli velmi vstřícnou gminu Kolonowskie, která nám dala důvěru a současně jim dala do užívání i budovu bývalé školy. Na rekonstrukci a novou výstavbu už potom muselo sdružení získat finanční prostředky samo. To se podařilo díky projektu polsko-české přeshraniční spolupráce na jehož základě byla poskytnuta velká finanční dotace. Pro spolupráci v rámci projektu museli najít českého partnera. Mysleli si, že to bude velmi jednoduché, ukázal se však opak. Na poslední chvíli se podařilo navázat spolupráci s děvčaty ze sdružení Apropo v Jičíně. Je to organizace, která se zabývá stejnou problematikou. Byly tam určité komunikační problémy, ale nakonec se domluvili tak, že zástupkyně polského sdružení přijedou do Jičína a představí svůj plán. Ta návštěva tehdy proběhla v nervózní atmosféře, polská děvčata přijela pozdě, nefungovala jim GPS, Češky na druhé straně čekaly, končila jim pracovní doba. Musely být opravdu rozčilené, ale vydržely. Dnes se tomu smějí, ale tehdy to dobře nevypadalo.
Vedoucí sociální služby denní stacionář sdružení Apropo Jitka Pavlíková na to vzpomíná: „Mám pocit, že nám tehdy zavolal nějaký pán z krajského úřadu, který byl v nějakém kontaktu s polskou stranou a zeptal se nás, zda bychom neměli zájem vstoupit s nimi do společného projektu jako jejich partneři. Druhou oslovenou byla paní ředitelka Jitka Králová. Přijela Tereza Pruch s kolegyní, představily nám ten projekt, informovaly nás o možném přínosu projektu pro nás. Zaujalo nás, že budeme moci jezdit do Polska a získávat zkušenosti v jiném prostředí. Především nás však oslovil cíl toho projektu, tedy zaměstnávat lidi s postižením. U nás jsme tehdy poskytovali služby velmi těžce postiženým klientům, takže jsme byly zvědavé na to, jak to chtějí dělat kolegyně v Polsku.“
S realizací projektu polskému sdružení velmi pomohl pan Matěj Molak, koordinátor z Hradce Králové, který byl tím „pánem z krajského úřadu“ o němž mluvila Jitka. Projekt byl z prostředků EU financován z 85%, zbytek museli hledat jinde. Pro sdružení bez finančních prostředků nebyla jednoduchá situace, protože projekt muselo předfinancovat, což znamenalo získat na něj půjčku a půjčovat nechtěl nikdo. To byl velký problém.
Začala rekonstrukce budovy a dostavba další části, ve které jsou pracovní místa pro duševně postižené. Ti zde pracují ve dvou oborech a to jako pomocníci v kuchyni a v domově důchodců, kde pomáhají pečovat o seniory.
Všechno se nakonec povedlo a projekt funguje dodnes. Spolu s českými kolegyněmi byly Polky také na zahraniční stáži v ústavu sociální péče v dánské Kodani. Pro Češky bylo nové a zároveň inspirující to, že postižení byli zaměstnáni u seniorů. S tím se v Čechách nesetkaly.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE