
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 05. 10..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 08. 10. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
V Głuchołazech je tradicí Běh uniformovaných služeb. Koná každý rok v září. Letos byla akce propojena s během přátelství, který má spojovat Poláky a Čechy. Kdo lépe zvládne náročnou trasu uličního běžeckého dostihu? Jak to je s přátelstvím mezi obyvateli sousedních států?
Na to jsme se ptali účastníků závodu, jeho pořadatelů a hostů. Tentokrát úspěšně absolvovali běh všichni účastníci. Kromě hlavního závodu na vzdálenost dvanácti kilometrů se konala i štafeta přátelství, ve které zvítězili představitele Městského úřadu ze Zlatých Hor.
Paweł Szymkowicz, vedoucí oddělení propagace, turistiky a sportu MÚ v Głuchołazech na začátku relace zmiňiuje, že leos šlo už o sedmnáctý ročník Běhu uniformovaných služeb a zároveň o druhý ročník Běhu přátelství. Nápad byl inspirován polohou pohraničního města, ve kterém vždy byla nějaká uniforma, nejen uniforma pohraničníků nebo celníků. Konaly se zde i přehlídky orchestrů a myšlenka se setkala i s podporou ministerstev obrany a vnitra. Trasa běhu se v průběhu let měnila, dříve šlo o opakované okruhy jejichž trasa vedla městem, v současnosti se běhá až do Zlatých Hor, třebaže to není rovinatá trasa. Ake do kopce to bývalo konečně i v Glucholazech. Současná trasa je náročná. Myšlence mezinárodního běhu napomohl vstup obou zemí do Evropské unie. Češi se akce účastní, i když ne tak početně, jak je tomu na polské straně. Letos byl však zájem přece jen větší, než tomu bylo v minulém ročníku. Máme zájem na tom, aby se Češi účastnili i Běhu uniformovaných služeb, posíláme jim pozvánky, takže záleží jen na nich, zda projeví o tuto akci zájem. V minulých letech však byli mezi výherci i policisté z okresního ředitelství v Jeseníku.
Jak informoval starosta Zlatých Hor, organizátoři se na něj obrátili se žádostí o podporu podobnýého běhu, který mají v plánu realizovat na konci dubna příštího roku na Biskupskou kupu.
Jacek Partyka, zástupce ředitele departamentu koordinace operačních programů úřadu maršálka opolského vojvodství k tomu dodává, že úřad, který zastupuje, má funkci regionálního kontaktního místa a podporuje mj. i program Interreg, s důrazem na informační služby. Podobných akcí jako je tento běh se účastní proto, aby demonstrovali jejich podporu a fakt, že stojí za to tuto podporu využít. Maršálkovský úřad v Opolí např. v současné době připravuje ve spolupráci s Olomouským krajem projekt Setkání s Interregem, jehož obsahem jsou společné prázdninové pobyty pro děti, jež by měly vést ke vzájemnému poznávání už od ranného mládí. Je to variace na již proběhnuvší podobné programy realizované s podobným cílem – poznání, spolupráce, ale i informace o možnostech podpory takových aktivit. V současné době připravujeme jednu z dalších takových akcí, Pohádku s Interregem. Bude to představení, jež se bude konat na několika místech na polské i české straně. Postavy z těchto inscenací by měly dětem z cílově skupiny ve věku od šesti do jedenácti let ukázat, že stojí za to se potkat, být spolu, dělat něco společně. Začít bychom měli už nyní, tedy v říjnu a listopadu.
Robert Szyjka, Jacek Czekajło, Andrzej Piątek, Wojciech Szyszka – všechno příslušníci sboru pohraničníků z Raciborze se hlásí k tradici Běhu uniformovaných služeb. Účastní se jej každoročně již léta a mj. oceňují to, že přispívá k vědomí potřeby udržovat si fyzickou kondici. Spolupráci s Čechy hodnotí velmi dobře a to nejen v rámci této sportovní akce, ale i v rámci profesionálních vztahů.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE