
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 31. 08..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 03. 09. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Je v srpnu takový den, kdy se jak polští, tak čeští průvodci potkávají v Sudetském pohoří, aby slavili den svého patrona. O spolupráci těch, kteří jako nikdo jiný znají turistické stezky, mluví v tomto pořadu Jerzy Chmiel, předseda turistické organizace PTTK Głuchołazy.
V souvislosti s posledními dny kalendářního léta věnujeme hodně místa návrhům, jak strávit tuto dobu za naši jižní hranici. Doložíme Vám, že vlak může být jedním z nejlepších dopravních prostředků a cestování po České republice tak nemusí být velkou zátěží pro vaši peněženku.
Našeho hosta se ptáme na nabídku výletů, jak pro milovníky hor, tak i pro ty, kteří si raději za krásného počasí odpočinou u termálních vod.
Patronem průvodců je svatý Vavřinec, který je shodou okolností také patronem města Glucholazy a také horníků. Nebyla to svatá Barbora, kterou si horníci jako patronku zvolili později. Na Sněžce je dokonce historická kaple svatého Vavřince. Právě kolem data svátku sv. Vavřince se zde průvodci z jihu Polska potkávají se svými českými kolegy. Přestože tedy oslavy svátku probíhají z hlediska průvodců z Glucholaz na dvou místech, volí glucholazští kapli na Sněžce. Účastníků z české strany je rozhodně méně.
„Jednou jsem měl příležitost zúčastnit se českého zájezdu do Krakova“, pokračuje Jerzy Chmiel, „vedl jej velmi dobře připravený český průvodce.“. To, že čeští průvodci nejsou tolik vidět je podle něj dáno jiným stylem turistiky. V Česku jde hlavně o turistiku rodinnou, nebo spojenou s kamarády. Není tolik organizovaná, vystačí si s dostupnými informacemi. V Polsku je naopak téměř pravidlem, že např. letní tábory mají naplánovány jeden či dva organizované zájezdy v rámci pobytu. Pokládá to za dobré, protože průvodce poskytuje jak profesionální organizační služby, tak i disponuje potřebnými informacemi.
Vypráví o tom, jak se seznámil v Glucholazech s česko-polským párem, který průvodcovské služby ocenil, řka, že si mysleli, že vědí všechno, když v místě bydlí. Paní, Polka, byla překvapena tím, kolik toho o Nyse neví a pán stejně tak ohodnotil svoje znalosti o Jeseníku.
Zájem Čechů o Opavské hory stoupá. Společným jmenovatelem je hraniční Biskupská kupa, na niž Češi vystupují ze své strany a mohou přejít do polské boudy. Na vrcholu se pravidelně koná vítání jara i vítání Nového roku. Zejména o svátek vítání jara mají Češi poměrně velký zájem, je to pro ně oblíbená aktivita, polských turistů je však i v tomto porovnání více.
Český přístup je poněkud jiný, Češi se dovedou smát sami sobě, mají jiný přístup k historii – například při historických rekonstrukcích oblékají uniformy Rudé armády, jež by na sebe v Polsku nikdo nevzal. Na druhé straně jsou velmi pragmatičtí. Je to přístup, který Polákům někdy schází.
Na zájezd do České republiky mohou Poláci vyrazit českým vlakem, do něhož mohou nastoupit už v Glucholazech. Právě probíhá přestavba železničního uzlu, jejímž výsledkem bude to, že do českého vlaku bude možné nastoupit už v Opolí nebo ve Wroclavi. Aktuálně je skvělé spojení Glucholaz s Jeseníkem, kam to trvá vlakem pouhých 37 minut. Město Jeseník a jeho proslulé lázně tak má možnost poznat každý Polák. Podobně, třebaže ne tak jednoduše, se lze dostat vlakem i do Krnova a týž den se po několika zde strávených hodinách vrátit domů , do Polska.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE