
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne xx. xx..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne xx. xx. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Turisté pobývající na Opavských Horách (Zlatohorsku) se mohou pokusit získat lokální trofej. Je to nedávno vzniklý odznak "Horami polsko-českého pohraničí". Mohou se pokusit i o medaili na památku. Obě ceny jsou jak pro pěší turisty, tak i pro cyklisty.
O pravidlech projektu v tomto pořadu mluví Eligiusz Jędrysek, předseda Klubu cyklistické turistiky KTUKOL v Głuchołazech. Popovídáme si i o největší přeshraniční akci pro turisty, která se koná v Opavských Horách. Jedná se o závod Babí léto, který je naplánovaný v září. Akce před několika léty získala slávu v celostátních mediích na základě ukázky, která měla nejmladším účastníkům připomenout, jak se kdysi překračovala hranicie mezi Polskem a Československem.
Projekt Horami euroregionu Praděd je postavený na faktu, že česko-polské příhraničí představuje překrásnou turistickou oblast s bohatstvím nádherných hor a turistických stezek na obou stranách hranice. To je třeba využít.
Na české straně je nejvyšší horou Praděd s výškou 1492 metrů a na polské straně Biskupská kupa vysoká 890 metrů. Účastníkům projektu dáváme možnost volby zdolání těchto hor, buď na kole nebo pěšky. Kromě toho se v každém roce přidává třetí hora, která se volí účastníky pomocí dotazníku. Tím jim dávají pořadatelé možnost ovlivnit akci. Tento rok o tuto šanci usilovaly na české straně Zlatý chlum a na polské straně hora Hrobreho. Nakonec co do počtu hlasů vyhrál Zlatý chlum, ale polští pořadatelé doufají, že i na horu Hrobreho přijde v budoucnu řada.
Podmínky pro získání odznaku stanovují termín pro výstup na horu od 30. března až do 30. června , což zájemcům dává možnost volby jak hory, kterou navštíví, tak termínu výstupu.
Dne 25. června se v České republice v obci Ludvíkov předávaly medaile. Bylo tam hodně cyklistů, chodců, organizované skupiny, rodiny s dětmi. Krásné bylo třeba to, že zatímco tatínek vyjel na Praděd na kole, maminka šla s malými dětmi pěšky nejkrásnější turistickou stezkou českých Jeseníků, údolím Bílé Opavy. Setkali se samozřejmě na vrcholu, ale také ve středisku, kde byl cílový bod a v němž převzali medaile.
Pořadatelé chtějí, aby každý rok byla na jedné straně pamětní medaile zobrazena hora zvolená účastníky pro rok příští a na straně druhé dvě hory, jež by měli navštívit v soutěžním roce. Protože předpokládají účast podobné skupiny účastníků každý rok, dávají jim tak možnost získat postupně ucelenou kolekci medailí z tohoto projektu. Budou se lišit jak tvarem, tak onou zvolenou horou. Předpokládají, že hor bude minimálně sedm, občas to budou i průsmyky.
Projekt je pokračováním akce nazvané Zdoláváme Praděd, která byl v minulých pěti letech velmi populární. Míří na širší skupinu zájemců a účastníkům se líbí. Letos proběhl jeho druhý ročník a účastnilo se ho již nyní více osob než v minulém roce. Lidé, kteří se ho zúčastnili chtějí v příštím roce přijet s kamarády.
Odznak „Horami česko-polského pohraničí“ s popsaným projektem úzce souvisí. Nejde přitom o symboliku, odznak má být spíše připomenutím krásného prožitku při zdolávání cíle a také připomínkou toho, že ho bylo dosaženo v nějakém společenství lidí, ve skupině s kamarády, či s rodinou. Cílem je také motivovat děti k jakékoli fyzické aktivitě.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE