
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 20. 07 .2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 23. 07. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Představují se jako paní Procházková a pan Prohlídka, ve skutečnosti jsou to Kinga Martuszewska a Marek Gajda. Společně píšou polsky blog sousedi.pl - blog o Češích a o Česku! Kinga je právnička, účetní, švadlena - v různém pořadí. Miluje Nohavicu, Zauchu, Korteza a Arethu Franklin. Poradí si jak na horách, tak i s Excelem. Má raději české pivo než Kofolu.
Marek se láskou k Česku nakazil, když mu byly tři roky a poslouchal otcovy nahrávky českých dechovek na magnetofonových páskách nebo se díval na večerníčky. Později vášeň posílila. Na rozdíl od paní Procházkové nemá výhrady vůči Kofole.
Odkud berou inspirace k textům, jak čtenáři reagují na texty o hudbě, a jak na ty o dějinách, o čem budou další texty a s kým zpívali polsko-českou verzi písničky „Šla Karolinka do Gogolina” - o tom všem mluví v rozhovoru s Agnieszkou Pospiszyl.
„Jsem advokátka a působím v právní a účetní branži, což je nuda“, říká o sobě Kinga Martuszewska a její kolega Marek Gajda dodává, že jeho úřednická profese je nuda ještě větší. Nápad vytvářet blog o Češích vznikl v Markově hlavě a Kinga říká, že ji tím nakazil, protože stejně jako on má Česko ráda.
Marek dodává, že projekt blogu byl velmi pragmatický, chtěli mít v podstatě záminku k tomu, aby se dostali častěji do České republiky. Začali pro něj psát články, přičemž se ukázalo, že je hodně témat, která jsou v Polsku známá málo, nebo vůbec ne. Třeba v oblasti dějin. Ty články měly velký úspěch, vzbuzovaly zájem.
Brzy zjistili, že to platí i opačně, protože oba zjistili mnoho nových a zajímavých informací.
Marek měl tu výhodu, že vyrůstal v době omezeného šíření televizního signálu a v pohraničí byl dostupný signál obou kanálů vysílání československé, později české televize. Po polském večerníčku následoval večerníček český a na ten se zájmem čekali. To byl tan první kontakt, ještě s Československem. Byl to jiný svět. Pro dítě, které začíná vnímat svět to bylo objevné, protože to, co se tehdy do Polska dostávalo z Československa bylo velmi zajímavé, zejména pokud jde o tok 1989. Jeho táta tehdy velmi pozorně sledoval probíhající události, což mělo pochopitelně vliv i na něj.
Potom už bylo možné vyjet za hranice bez velkého papírování, což byla příznivá situace pro rozjezd blogu. Jeho počátek se ale datuje v dřívější době, psali o české literatuře, filmu, nebo popisovali první společné výlety do Česka. Kinga má zkušenosti ze stopu na Moravě. Všechna ta témata jim byla vlastní a přirozeně z toho vztahu k Česku vyplynula potřeba vzniku něčeho konkrétního.
„Pamatuji na to, jak vznikal náš první text“, reaguje živě na otázku Kinga. „Seděli jsme v našem novém bytě na kartonech, ještě jsme neměli vybaleno.“ A Marek doplňuje, že byl o českých večerníčcích. Bylo to u příležitosti Dne dětí. Své znalosti nejen zprostředkovávají, ale také v zájmu věci doplňují. Pro toto konkrétní téma to znamenalo, že kromě notoricky známých večerníčků jako byly například ty o krtečkovi, našli i mnoho méně známých pohádek, včetně těch moderních.
Mají přitom i možnost srovnání – například nové série „krtečkovských“ večerníčků jsou produkovány v koprodukci s Japonskem a krtečka doprovází medvídek panda. „S veškerou úctou k Japonsku i medvídkovi panda musím bohužel prohlásit, že na to se nedá dívat,“ glosuje Kinga tento „umělecký“ záměr...
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE
S blogem sousedi.pl se můžete seznámit ZDE