
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 04. 05..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 07. 05. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
O životě a problémech Poláků žijících v českých a slovenských zemích a o lidech a místech, kde byla jejich činnost významná pojednává práce vytvořená pod dohledem profesora dr hab. Zenona Jasińského a prof. dr hab. Bogdana Cimała.
Oba pracovali na publikaci více než třicet let. Práce byla představena v Provinční veřejné knihovně v Opolí. Prezentaci předcházela projekce oceněného filmu "Stará fotografie" od Otylia Toboła, zabývajícího se získáním nezávislosti Polska v paměti Poláků v zahraničí. V soutěži novinářů s názvem "Znovuzískání nezávislosti Polska v paměti Poláků v zahraničí" získal film první místo.
Práce začaly v polovině osmdesátých let minulého století. Začala se zkoumat dvě témata, jedno se vztahovalo ke školství a druhé se zabývalo působením Poláků v Zaolší. Tehdy se ještě nemluvilo o publikaci, autoři však shromažďovali materiál. Vytvořila se polsko – československá výzkumná skupina, kterou tvořilo kolem třiceti osob a k dispozici byly i určité finanční prostředky.
Když už bylo materiálu tolik, že si zasloužil publikaci, bylo třeba vytvořit patřičnou atmosféru, která by to dovolila. V té době bohužel nebylo možné psát o všem svobodně. Existovala cenzura a dráždit stranu nebylo možné. Kromě toho o taková témata neměla zájem ani nakladatelství. Něco vycházelo v opolském měsíčníku, to však mělo spíše populární ráz. Odborná verze čekala na vydání. V roce 1990 se podařilo za podpory regionálních institucí v knižní podobě vydat hesla týkající se Opolí. Publikace vyšla v malém nákladu sto kusů.
V důsledku civilizačních a politických změn je současná situace Poláků žijících na území obou jižních sousedních států úplně jiná než například v meziválečném období.
Meziválečné Československo je prezentováno jako vzor státu, který dodržoval občanská práva, praxe však byla v ohledu na národnostní politiku jiná. Aktuální situace je lepší zejména v tom, že neexistuje napětí vytvořené rozdílnými ekonomickými možnostmi obyvatel sousedních států. To už dnes není, sehnat práci není problém, jsou lepší kariérní možnosti a ekonomická situace se v porovnání s meziválečným obdobím obecně výrazně zlepšila . Pozitivně se projevuje i vyšší úroveň vzdělání, je větší podíl lidí se středním odborným vzděláním a maturitou. Hodně lidí má také vysokou školu, čehož výsledkem je jak možnost získání lepších pracovních pozic, tak lepší ekonomická situace. Díky tomu je podstatně menší napětí vyvolávané ekonomickými důvody.
Dnešní problém je jiný. Protože chybí pocit ohrožení, hrozí úplný zánik národní identity, jejíž prezentace ztratila smysl. Dochází k asimilaci vyjádřené i tím, že narůstá počet smíšených manželství. Mladí lidé preferují jiné priority, např. zahraniční dovolené, výlety, cestování. Zájem o tradice, účast ve folkloristických skupinách či podobných aktivitách je pro ně dnes méně atraktivní. V souborech, které mají třeba půlstoletí tradici, mladých lidí výrazně ubývá a hrozí jim zánik. Hledají se nové formy působení, ale proti nabídce televize či internetu se prosazují velmi těžce.
Fakt, že hodně mladých Poláků přijíždí do České republiky a chtějí v ní pracovat a žít je podle autorů lexikonu způsoben lepší ekonomickou pozicí jižního souseda. Mají tam také větší pocit bezpečí.
-
Sedmiminutový film Stará fotografie je zarámován dvěma fotografiemi z Těšína kde byla a je silná polská menšina. První vznikla před více než sto lety, druhé je ze současnosti. Autorka filmu v něm hovoří s mladými lidmi ze Stonavy, kde již téměř třicet let starostuje etnický Polák. Ti se vyjadřují jak na téma polsko – českých vztahů, tak na již zmíněné téma národní identity.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE