
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 27. 04..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 30. 04. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Jak vypadá skauting za polskou jižní hranicí? Co pojí české skauty a polské harcerze? Mohli se to začátkem dubna dozvědět studenti Seskupení škol pro zemědělské vzdělání v Glubczicích.
Konalo se tam setkání s názvem "Naši sousedi - Češi", během něhož byli oceněni účastníci soutěží vědy o dějinách, kultuře a zvycích naších jižních sousedů. O nápadu setkat se s Čechy si povídáme s ředitelem glubčické Agrární školy - Bogdanem Chochowskim. O spolupráci polských a českých skautů mluví Wiesław Janicki se Svazu polských skautů (ZHP).
Co Poláky pojí se sousedy Čechy, s nimiž jste se už dvakrát setkali?
Jsou to především naši nejbližší sousedé a kromě toho, že nás pojí geografická blízkost, spojuje nás i kulturní příbuznost. Velmi dobře si rozumíme. Takže vzájemná spolupráce skautů i škol je velmi úspěšná.
Jak vypadá ta spolupráce konkrétně? Vy jste byli na české straně, oni přijíždějí k vám?
Ano, zrovna nedávno jsme byli na delším zájezdu, při kterém jsme se setkali se studenty spolupracující zemědělské školy. Kromě toho, že mladí lidé na setkání probírali věci, které je přímo zajímají, měli možnost vidět rozdíly i podobnosti výuky v profesích, jež si zvolili.
Vyměňují si zkušenosti i učitelé?
Samozřejmě. Zajímavé je, že přes zmíněnou kulturní příbuznost existuje i mnoho drobných, přesto významných rozdílů. V případě zemědělské výroby mají Češi velmi dobře zvládnutý chov dobytka, se kterým my teprve začínáme, takže můžeme vidět hodně věcí, které jsou pro nás zajímavé.
Setkání také dává příležitost poznat i jiné věci, které nás pojí. Musíme si přitom uvědomovat také to, že počátky polského státu jsou spojeny s českými zeměmi. Měli jsme tu prezentaci o polském králi Boleslavu Smělém, který utíkal a zastavil se právě na českém území. Těch historických souvislostí je hodně. Pamatujeme si obvykle ty špatné věci, ale těch nebylo mnoho. Musíme zdůrazňovat to, co nás k sobě přibližuje, protože toho je podstatně více.
S kým se tedy studenti v Glubczycích konkrétně setkají?
Je to hlavně setkání se studenty střední zemědělské školy, ale budou tam i posluchači vysoké školy. Ta škola je u Olomouce. Setkání proběhlo už na českém území a třebaže současné setkání v Polsku má jiný charakter – prezentuje se zde česká kultura, zvyky, národopisné kroje, bude to jistě zajímavé. I Češi mají své lidové tance, kroje a my o tom moc nevíme. Rozhodně stojí za to to poznat a trochu si rozšířit obzory.
Probíhala tu i nějaká soutěž, že?
Ano, abychom zaujali studenty různých škol, konají se soutěže týkající se nejrůznějších oborů, například vědy, výtvarného umění a podobně. Když se podíváme na ty práce, zjišťujeme, že znalosti jsou na dobré úrovni. Třeba děti z polských základních škol velmi dobře znají české pohádky.
Co pojí s Čechy konkrétně Vás?
Vzhledem k tomu, že o Česku ledacos vím, beru tuto zemi jako velmi blízký stát, zemi, která s námi i v minulosti dlouho spolupracovala a teď jsme díky otevřeným hranicím jako jeden organismus. Lákají nás krásné české hrady, příroda a vstřícnost tamních lidí.
Další část pořadu dává prostor studentům z Česka. Polka Michaela Grimm ze školy v Opavě vysvětluje, že do Glubczyc přijeli proto, aby svým kolegům ukázali kroje a třeba i nějaké české zvyky.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE