
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 30. 03..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 02. 04. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Mnoho polských měst se prezentuje jako turistický cíl v různých světadílech. Město Kędzierzyn-Koźle se nedávno rozhodlo ukázat na turistickém veletrhu v Ostravě. Prezentovaly se městské atrakce, trasy nejzajímavějších turistických pěších stezek, a možnosti, které se nabízejí pro kanoistické nadšence.
Zmíněný veletrh ale není jedinou formou kontaktu jednoho z největších měst Opolského vojvodství s jižními sousedy. O mezinárodních projektech a účasti na této ostravské akci hovoří Beata Pierzchlewicz a Beata Kaczyńska-Pogwizd z městského úřadu v tomto městě.
„Jsme jedním ze členů opolské turistické asociace“, říká úvodem rozhovoru Beata Pierzchlewicz. „Veletrhů se účastníme od roku 2015. Tento rok jsme tedy v Ostravě, kam jsme dostali pozvánku. Není to daleko, hodina, hodina a půl cesty. Myslím, že i tady máme čím zaujmout. Chtěli bychom, aby k nám přijížděli vodáci na sjíždění řek Odra a Kanu, aby turisté přijížděli na akce, které pořádá jak naše městské informační centrum, tak centrum sportu a rekreace. Partnery z české strany jsme pozvali i na již třetí ročník našeho festivalu pojmenovaného po Mikolaji z Kozla, mnichovi, který působil i na české straně. Je to takové pojítko s Čechy a ti se našich akcí zúčastňují splavováním na trase z Ratiboře do Kozla. Je to veselá, barevná akce, pro účastníky velmi příjemná zábava.“
Turisté se ovšem mohou procházet i po několika vytyčených turistických trasách po městě, kde jim je k dispozici i audioprůvodce, jejž lze vypůjčit v městské knihovně. Přístroje mají i českou jazykovou verzi, propůjčení je zdarma.
Komunikace s návštěvníky ostravského veletrhu neznamenala pro polské vystavovatele problém. Jednak se snažili trochu mluvit česky, ale vzhledem k podobnosti jazyků a etnické promísenosti sousedních regionů s tím nebyl vážnější problém.
Třídenní veletrh začínal v pátek, ale po návštěvnické stránce kulminoval v sobotu. Lidé se ptali hlavně na možnosti aktivního odpočinku – kola, kajaky a podobně. Češi se ale zajímali nejen o sportovní nabídku, zaujal je i zmíněný festival Mikolaje z Kozle. Letos se bude konat na přelomu září a října již čtvrtý ročník. V jeho rámci se budou konat koncerty varhanní hudby, ale i samostatné koncerty, na nichž najdou mj. uplatnění takové historické hudební nástroje, jako je loutna a hoboj. Vedle toho budou ve městě probíhat i trhy a rytířské turnaje.
České účastníky zde však zajímá nejvíce hudba, zejména varhanní. Přijíždějí i opakované, což svědčí o tom, že se jim zde líbí. Podle polských průvodkyň taková nabídka na české straně není.
Polských vystavovatelů na ostravském festivalu mnoho nebylo a město Kędzierzyn-Koźle udělalo rozhodně dobře, když se rozhodlo ke své účasti. Zájem návštěvníků se soustředil na jeho nabídku a návštěvníků stánku bylo tolik, že zástupkyně vystavovatele byly v neustálé permanenci. Pro město je to rozhodně pobídka k tomu, aby v této aktivitě pokračovalo i v příštích ročnících.
Účast na ostravském festivalu však rozhodně není jedinou činností, která Kędzierzyn-Koźle pojí s českou stranou. Ve spolupráci s českými partnery se účastní šesti projektů, z nichž nejvýznamnější je projekt „Aktivní senior česko-polského pohraničí“. Trvá už několik let, což svědčí o mimořádném zájmu, kterému se těší u cílové skupiny. Za tu dobu účastníci navázali blízké osobní vztahy, akce si společně užívají, mísí se tradice a zvyky. Snaha o vzájemné poznání je konečně cílem projektu.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE