
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 02. 03.2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 05. 03. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Že je běh se psem sport, se Tomasz Radłowski naučil od Čechů. S nimi se několikrát ročně setkává na různých typech soutěží a školení. Na loňském mistrovství světa, které se konalo v Lubieszowě v obci Bierawa, byli Češi největší skupinou účastníků mimo Polsko.Tomáš Radłowski z Bierawy běhá se svými psy přes lesy a louky několik let.
Nejde o jednoduchou procházku s domácími mazlíčky. Je to opravdový sport, což zjistil víceméně náhodně při setkání s českými přáteli. Od té doby se tomuto sportu intenzivně věnuje. Loni uspořádal mistrovství světa ve třech disciplínách.
„Psi v Česku a v Polsku štěkají stejně, ale i lidé se domluví“, říká Tomasz Radłowski na úvod rozhovoru o běhání se psem, neboli canisportu. „Čeština u Ostravy a čeština třeba někde u Plzně jsou úplně jinými jazyky. Tady v pohraničí si bez problémů rozumíme.“
První sáňky si koupil u vynikajícího ostravského mushera, který zároveň provozuje obchod, jehož část je věnována právě canisportu. V té době to byla disciplína v Polsku zcela neznámá, v současné době však již závodníci z obou zemí spolu spolupracují a pravidelně soutěží.
Sportovci z obou zemí si vycházejí vstříc. Když v Polsku nebyl v letošní zimě sníh, jezdili Poláci trénovat do Čech. A nejen to, ve spolupráci se svými českými kolegy v Čechách uspořádali i mistrovství Polska. Počasí je přimělo také k tomu, aby trénovali na Slovensku.
První dog trekking se konal v roce 2014. Začali u obce Makartovice a se psy došli až do Církovic.
Těch příkladů je hodně. Faktem je, že závodů pořádaných polskou stranou se pokaždé účastní minimálně čtyřicet Čechů. Většina je z okolí Ostravy. I většina zahraničních hostů na loňském mistrovství světa byla Čechy. Ze šesti set padesáti účastníků tvořili početnou stočlennou skupinu. Češi tento sport berou opravdu vážně.
Nejde však zdaleka jen o mistrovství. Již před ním přijíždělo do Lubieszowa každý týden pět šest aut trénovat a poznávat trať. Zájem trvá i po mistrovství: bude se konat 18. ročník crossu a zájemci se na akci na facebooku ptají, takže se dá předpokládat, že se jí budou chtít zúčastnit.
Český tým také na mistrovství dosáhl nejlepších výsledků. Soutěžilo se ve třech věkových skupinách. Tomasz Radłowski říká, že oni, polští pořadatelé, už měli opravdu dost české hymny, protože ta byla slyšet stále. Jiná slyšet nebyla. Češi vyhráli ve čtrnácti rozbězích. Nebylo to překvapení, protože čeští závodníci mají velmi dobré výsledky dlouhodobě, berou to opravdu vážně. Ta práce dělá výsledky.
Češi obecně dost sportují – fotbal, hokej, lyžování, plavání. Teď provozují canisport nebo canibikering (ježdění na kole se psy) a jsou v těchto disciplínách dost vepředu. Radlowski míní, že Poláci by se od Čechů měli učit, protože jejich jižní sousedé jsou (například oproti Slovákům) na pokročilém stupni vývoje. Specializovali se na disciplíny z mistrovství světa, což je individuální běh se psem, běh se skútrem a s kolem. Hlavně skútr, tam jsou opravdu dobří.
Poláci mají dobré výsledky u velkých spřežení. Čechů jezdí se spřeženími méně, ale pokud to už dělají, dělají to výborně. Třeba v Orlických horách se koná závod Šediváčkův long. Takových závodů je v této části Evropa málo. Účastní se jej jen ti nejodolnější a nejvíce zkušení závodníci. Nikdo se tam pouhou náhodou nedostane. Je to ale poněkud jiné odvětví běhání se psy.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE
Video o canisportu můžete shlédnout ZDE
Promo video ze závodu Šediváčkův long 2018 můžete shlédnout ZDE