
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 09. 02..2019 na stanicí Radio Opole (PL) a v repríze dne 12. 02. na internetovém rádiu Bohemia (CZ).
Ve školách v Kadlubu u Strzelcí Opolských se už léta během zimních prázdnin konají turnaje volejbalu pro studenty venkovských škol. Účastní se jich závodníci ze širokého okolí a také hosté až z Gorzyczek a Dolní Lutyně z ČR. Na hřišti mizí jazykové a kulturní bariéry. I tak si lze ale bez problémů porozumět.
Výsledkem jsou jak vzájemná utkání v rámci zimního setkání, tak i návštěvy o letních prázdninách. Plánuje se i mezinárodní sjezd řeky. O spolupráci s českou školou a mezinárodním turnaji volejbalu mluví iniciátor akce a učitel tělesné výchovy Grzegorz Orzeł.
Poláci jsou mistry světa ve volejbalu, zatímco Češi zaujímají ve světových tabulkách třicáté místo. To nemění nic na tom, že v pohraničí se koná hodně sportovních událostí, jichž se účastní sportovci z obou států.
Každý rok se v Kadlubu u Strzelcí Opolských koná mezinárodní turnaj vesnických škol ve volejbalu. Účastní se ho také hostě z jiných států. Turnaj se koná již patnáctým rokem, letos je tedy půlkulaté výročí.
Struktura turnaje se v souvislosti se změnami v polském školství mění. Několik let se ho účastnili jen chlapci, na žádost účastníků se jej začala účastnit i děvčata formou smíšených týmů. Letos to poprvé nebude minivolejbal, ale volejbal se šestičlennými týmy. Důvodem je to, že se jej účastní i studenti vyšších ročníků, takže tu formu jsme tomu museli přizpůsobit.
K účastí hostů z Čech došlo shodou okolností. Na druhý ročník turnaje byla pozvána škola z Gorzyczek, což je obec na konci polské dálnice A1. Ta nás na oplátku pozvala na halový turnaj ve fotbale, který se zase konal u nich. Při pobytu v Gorzyczkach se učitel tělesné výchovy Grzegorz Orzeł seznáml s učitelem polštiny z české Dolní Lutyně. Když si povídali o své práci a aktivitách obou škol, zmínili jsme se i o našem turnaji a nabídl mu účast.
Na začátku to bylo pro polskou stranu něco nového. Nastal menší problém v nestejném stáří členů týmů, české děti byly starší. Protože však turnaj probíhal v uvolněné atmosféře o zimních prázdninách, dalo se to pominout.
Děti komunikovaly v polštině. Jak už bylo řečeno, děti se na této škole polštině učí a polsky mluví. Když se zapojil jejich trenér, přecházel sice na češtinu, ale nakonec jsme si všichni rozuměli. „Vzpomínám si na vtipnou situaci“, zmiňuje Orzeł, „míč se dotkl stropu, rozhodčí si toho nevšiml a český trenér Zbyšek na to reagoval česky“. Děti však bez problémů komunikovaly v polštině a nebyl znát žádný odstup. Tak tomu bylo i při pozdějším setkání u stolu, kde se mezi sebou normálně bavily v polštině o všem možném.
Ze srovnání škol na obou stranác hranice vyplynulo, že v českých školách je oproti těm polským podstatně méně dětí. Výuka tělesné výchovy ve škole v Dolní Lutyni je obtížná, protože tam není sportovní hala. Volejbal v zimě byl z tohoto důvodu pro tamní děti trochu exotický.
Spolupráce školy v Kadlubu se školou v Dolní Lutyni není jen záležitostí spojenou s volejbalovým turnajem. Polské děti loni v létě navštívily v průběhu letního tábora zoologickou zahradu v Ostravě a přitom i českou školu. Seznaly, že třídy jsou v Čechách významně menší než v Polsku, přičemž zájem o výuku polštiny stoupá.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE