
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 15. 12. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).
Lidé z Kędzierzyna-Koźle jsou nadšení z výletů do ČR. Ráno nastoupí do autobusu MZK a jedou obdivovat památky, nakupovat dárky, dát si knedlík nebo smažený sýr a večer se vracejí domů.
Po celý rok tímto stylem navštěvují různá města naších jižních sousedů, ale v prosinci se zaměří jen na jediné - vánoční trhy.
Skoro 50členná skupina se rozhodla navštívit vánoční trh v hlavním městě Praze. Je to největší atrakce toho druhu v celé zemi. Současně i nejdéle trvá - od poloviny listopadu až do poloviny ledna. Jaké nevšední dárky tam lze koupit? Jaké mají Češi vánoční speciality? Hodí se horký trdelník více k medovině nebo k punči? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v naší relaci z výletu na pražský vánoční trh.
Malá Hadža přijela do Prahy s maminkou a babičkou. „Společně se přpravujeme na Vánoce“, říká její maminka, „a proto jsme společně i tady. Nemáme žádný vysloveně konkrétní cíl, jde nám o to podívat se na nepoznaná místa, strávit čas společně. Ochutnaly jsme místní lahůdky, zaujalo nás ovšem i Staré Město a Hrad. Praha je překrásná, svítí na ni slunce, takže nápad sem přijet byl skvělý.
Návštěvníci si prohlížejí stánky s nejrůznějším spotřebním zbožím, ale i s vánoční tématikou, jíž jsou například ozdoby vánočních stromků. Shledávají, že některé z nich vidí poprvé: dřevěné ozdoby, kombinace ořechových skořápek se svíčkami, různé závěsy, náušnice. Pro Prahu tradičně se na trhu objevují i loutky.
Kousek dál něco krásně voní, ale vůní je tu mnoho: voní svařené víno, punč, pražská šunka již polští návštěvníci pokládají za českou specialitu a jednu z nejvýraznějších vůní vdává medovina, což je mírně alkoholický nápoj s příměsí medu. Hadžina maminka v žertu dodává, že má problém s ochutnávkou, jelikož chce potom trefit zpátky do autobusu.
Rozdíl mezi předvánočními trhy v Polsku a v Praze vidí návštěvnice v tom, že zatímco ve Wroclavi či Krakově je trh omezen pouze na náměstí, tady vidí vánoční atmosféru a tržní nabídku po celém městě. Naopak na rozdíl od Polska pociťují absenci koled, které jsou tam naopak slyšet skoro všude. Přece jen je však nějaká hudba slyšet: není to však česky a ani polsky, ale anglicky a francouzsky…
Praha je ovšem zahraničními turisty hojně navštěvované město, takže jsou zde slyšet různé jazyky. Odpovídá tomu i nabídka jídel na stáncích – zájezd míjí stánky s gruzínskou, italskou či srbskou kuchyní.
Malá Hadža však nemá zájem, miluje české knedlíky a mezi turisty z Číny, Japonska, ale i méně exotických zemí hledá, kde by tu pochoutku dostala.
Účastníci zájezdu se dostávají do vánočního epicentra, na Staroměstské náměstí. Tady se setkávají se specialitou zvanou „utopenec“ a reportérka cítí spolu s rodáky z Wroclavi, které zde potkává, povinnost vysvětlit oč jde: je to párek namočený ve vodě. „Je to svatební pochoutka?“, ptá se. „“Ne“, dostává se jí odpovědi, „tuším, že to Češi jedí po celý rok.“
Přátelé z Wroclavi srovnávají své město s Prahou a ta z toho vychází lépe – je velká, má hodně památek. Doporučují výborné svařené víno.
Procházka pokračuje v neopakovatelné atmosféře lesem stánků kolem gigantického vánočního stromu. Polští návštěvníci tu objevují přece jen něco svého – stánek s jantarem, který je naopak obklopen českými ženami, jež obdivují jeho krásu.
Celý pořad si můžete vyslechnout ZDE