
Tyto webové stránky vznikly a jsou spolufinancovány z projektu MOST.
Název projektu PL / Tytuł projektu PL: MOST - POLSKO CZESKA WSPÓŁPRACA REDAKCJI
CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_026/0001095
Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.
Pořad byl vysílán dne 11. 08. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).
Co je příznačné pro lidovou kompozici, jde využít lidové umění pro moderní design a jaké barvy a vzory se využívá na polsko-českém pohraničí? Dnes si řekneme o polských a českých tradičních motivech a také o tom, jak vytvořit, prezentovat a následně prodat tradiční lidový výrobek podle současných požadavků.
Navštívíme proto workshop tvůrčí malby požádaný v Leśnici v rámci projektu „Krajina malovaná tradicí" který organizuje sdružení Krajina sv. Anny. Workshopu, vedeném paní Agnieszkou Pyka-Goldner, se zúčastnila polsko-česká skupina. Cílem projektu je zvyšovat povědomí obyvatel o pohraničních městečkách a vesnicích a také prezentace tradičních ornamentálních motivů příznačných pro českého partnera.
Zde v Leśnici je malá umělecká galerie, která prezentuje využití tradičních lidových ornamentů pro moderní abstraktní design. Jde o české a opolské ornamenty, pro něž jsou příznačné obrysy květů. Cílem pořadatelů je vytvoření abstrakcí bez těchto obrysů a snaha o propojení opolského a českého vzoru.
Účastníci přenesli své kresby na velkou desku a snaží se o určitou syntézu. Spojují motivy – základem je opolský květ a kolem prvky české ornamentiky. Je dobré říci, že motivy se do jisté míry podobají, hlavně díky barvám. Nejsou mezi nimi velké rozdíly. Co přitom tvůrci využívají je hlavně ten opolský motiv, který má černou konturu. S tímto základem se pracuje tak, že namísto onoho černého obrysu se vytvářejí variabilní kompozice, jejichž výsledkem má být abstraktní obraz bez kontur.
Abstrakce a květiny nejdou příliš dohromady, je to zdánlivě obtížně slučitelné. Probíhající workshopy jsou proto takovým uměleckým pokusem o syntézu. Je samozřejmě otázkou, jak dalece lze spojit tradiční lidový motiv s moderní kompozicí, je zde i ten problém, že účastníci jsou různého věku. Navzdory tomu se všichni velmi angažují a daří se jim vytvářet překrásné obrazy. Z úvodních kreseb vznikly překrásné kompozice, které zde budou ponechány jako materiál pro další využití.
Polský spolek našel pro projekt partnera v českém městysu Dub nad Moravou. Ukázalo se, že obě strany mají hodně společného a nově vytvářenými motivy lze zdobit běžné věci, přičemž zůstanou zachovány typické prvky.
V Dubu nad Moravou je polský kněz, který zde propaguje polskou kulturu a pořádá různé kulturní akce. Setkali jsme se zde se starostou Ivo Čečmanem, velmi milým člověkem, poznali jsme místní lidi, kteří byli plni zaujetí, ukázali nám, jak bydlí, jak se v obci organizují, jaké mají školky a školy a jaké mají aktivity. To vedlo k tomu, že jsme jim nabídli účast v tomto projektu, jehož tématem, tedy malováním, jsme fascinováni již dlouhá léta.
Na webových stránkách projektu se můžeme seznámit s tím, jak probíhal, čím účastníky obohatil a jak se promítají jeho aktivty do života, teday především o tom, jak jsou vytvářené motivy využívány. Je snahou účinně oponovat anonymnímu komerčnímu trendu. Cení si ruční práce, lidské vášně, která se zprostředkovaně přenáší do běžných užitkových předmětů. Jejich energie je jiná, používají se jinak, než výrobky masové produkce. To je způsobeno tím, že je vytvářejí lidé, kteří milují svou práci.
Přestože tomu obecná kultura příliš nepřeje a zdá se, že lidové umění pomalu umírá pro nedostatek zájmu, je znát, že je současně jakýmsi DNA obou zúčastněných regionů, lidé to v sobě mají zakódované. V běžném životě na to není příliš mnoho času, ale lidé, kteří už nepracují a mají na to čas, se snaží kultivovat svůj zájem , prezentují své práce, dělají výstavy a spoluvytvářejí dobrou atmosféru. Což je fajn.
Důležité je i to, že se projektu vedle starších lidí účastní i velmi mladí lidé, které teprve čeká další studium. Je dost dobře možné, že potom na takové aktivity nebudou mít tolik času, ale tvůrci projektu jsoupřesvědčeni, že zaseté semínko zájmu v nich nezahyne – kdysi jsem maloval, kreslil, dělalo to radost mně i mému okolí a přijde doba, kdy se k tomu vrátím.
Celý pořad si můžete poslechnout ZDE