Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Prohlídka Priessnitzových lázní

Pořad byl vysílán dne 14. 7. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Lázně Priessnitz. jsou vzdálené méně než 2 km od města Jeseníku, průměrně ve výšce 620 m nad hladinou moře, v nejsevernějším koutu českého Slezska a Moravy. Lázně mají vynikající klimatické podmínky, umožňující celoroční léčbu hostů.

Specifické mikroklima podporuje léčbu horních a dolních dýchacích cest, problémů s krevním oběhem, nervovou soustavou. Za vznik a pozdější slávu vděčí jednomu člověku – Vincenzi Priessnitzovi (1799–1851), tvůrci a propagátorovi vodoléčby, který roku 1822 založil v tehdejším Grafenbergu první podnik na světě léčící vodou.

Lázněmi nás provází paní Agnieszka Więckowska, rodilá Polka, která pracuje ve zdejším informačním středisku.

„Vincenz Priessnitz nebyl lékař“, říká na úvod. Byl to syn zemědělce, pocházel tedy z chudé rodiny, také obdělával půdu a neměl žádné vyšší vzdělání. Do konce života měl problém s psaním. Měl však velkou intuici, pozoroval přírodu a chování zvířat. V souvislosti s ním se traduje příběh o srnce, která měla zraněnou nohu a vyléčila si ji tím, že ji nořila do místních pramenů. Podle tohoto příkladu léčil vodou i svou zraněnou ruku, potom dokonce i po vážném zranění hrudníku, přes který mu přejel vůz, se to touto metodou, tedy pomocí vodoléčby a obkladů, vyléčil. A to navzdory tomu, že mu lékař nedával žádnou naději a tvrdil, že umře.

To místní lidé pokládali za zázrak. Viděli, že člověk, který měl umřít, žije. Potřebné to povzbudilo k tomu, aby se na něj začal obracet s prosbami o pomoc.

Metoda, první svého druhu v tehdejší Evropě, tak začala získávat věhlas a s ní i město Jeseník, které se už v 18. století dočkalo rozkvětu, vznikaly nové lázeňské domy.

Paní Agniezska nás upozorňuje na překrásný dům, jehož projekt – včetně interiéru - navrhl Ludvík Bauer v roce 1920. Dům vznikal ve dvou etapách, přičemž každá trvala pouhý jeden rok, což je při úrovni tehdejších stavebních technologií jen obtížně uvěřitelné.

Nejstarší historickou budovou v Jeseníku je však Dům u pramene.

U hlavního domu, léčebného domu Vinzenze Priessnitze je překrásná kolonáda, což je taková smyčka v parku. Lemují ji sochy, které sem instalovali vděční pacienti jako poděkování za léčbu a péči, které se jim zde od léčitele dostalo. Jednou z nich je i socha lva od maďarského pacienta, která se dokonce dostala do znaku Priessnitzových lázní. Podobně jako v jiných lázních se i k této soše vztahuje legenda, v tomto případě o tom, že vám po vaší návštěvě splní vaše sny.

Paní Agniezska se smíchem dodává, že si přála zde v Jeseníku žít a pracovat, ale zřejmě lva hladila málo, protože se jí sen splnil až za tři roky. „Asi měl těch žádostí více“, dodává. Když k soše přichází, říká, že si zde na své přání vždy s jistou nostalgií vzpomene a děkuje osudu za to, že jí sen splnil a dovolil jí zde žít a pracovat.

Součástí kolonády je i hrobka Vincenze Priessnitze s nepřehlédnutelným nápisem, který říká, „Bůh mu dal tu intuici, aby co nejjemnějším a nejúčinnějším způsobem pomáhal těm, kteří trpí“.

Lázně Jeseník prosluly léčitelským uměním svého zakladatele, jejich návštěvníci však dobře vědí i to, že město a jeho okolí oplývá na osmdesáti léčebnými prameny, ke kterým vedou četné stezky.

Nejen pro pacienty, ale i pro rekreanty a turisty jsou vítaným cílem zajímavých a příjemných procházek.

Celý pořad si můžete poslechnout ZDE

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search