Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

České novinářky a lidoví výtvarníci v opolsku

Pořad byl vysílán dne 7. 7. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Ve spolupráci regionální opolské turistické kanceláře a Polského institutu v Praze se na plavbu po Odře vydalo několik českých novinářek. Akce se uskutečnila se záměrem seznámit jižní sousedy Polska s turisticky zajímavými místy.

Jejím cílem je propagovat Polsko mezi Čechy více než dosud.

Novinářky se živě zajímají o to, jaké mají čeští turisté v Polsku možnosti, jak vypadá vybavení polských kempů, jak se k nim dostat případně i bez auta, a podobně.

Jednou z novinářek je paní Alena Veličková z ostravské redakce největšího českého deníku MF Dnes, resp. jeho internetového portálu idnes, jinou je blogerka, která vede blog pro uživatele campem a těch, kteří cestují se stanem a chtějí být co nejblíže přírodě.

Polská průvodkyně zmiňuje, že Čechy cestování po Polsku moc nezajímá, protože to nejlepší pro ně je Praha a nemají chuť jezdit nějak daleko. Doufá, že i tato akce napomůže tomu, aby se to trochu změnilo. Vztah Čechů k cestování je podle ní dán jinou mentalitou a jazykovou bariérou, která však v případě Polska tolik neplatí, protože jazyk je podobný a Polsko tím vyhrává.

Nejvíce českými návštěvníky navštěvovanou oblastí Polska je Dolní Slezsko. Tato návštěva však slouží k tomu, aby se případný český zájemce seznámil i se Slezskem opolským, zjistil, jaké jsou zde možnosti pro rodiny, děti a odpočinek. Průvodkyně zmiňuje, že byla nedávno na výstavě květin v Otmuchově, kde sice čeští návštěvníci byli, ale šlo o přímé sousedy z druhé strany hranice. Tady jde o to, zaujmout i české občany z vnitrozemí.

Česká blogerka k tomu říká, že Polsko se stává mezi Čechy v poslední době populárním a na Facebooku vznikla i skupina nazvaná Kempujeme v Polsku, kde si její členové vyměňují zkušenosti, píší kam do Polska jet, co tam vidět, kde kempovat a jsou hodně motivováni. Opolské Slezsko se jí líbí, nabízí podle ní krásnou přírodu a mnoho památek. Zaujalo ji, že se jim v Polsku věnuje velká pozornost. „Včera jsme navštívili Niemodlin a Mošnu, obojí nádherné, pro nás karavanisty jsou ta místa zajímavá i tím, že se tam dá velmi dobře zastavit, je to blízko, můžeme popojíždět, spojit zastávky v turisticky atraktivních místech i se zastávkami v přírodě. Zajímavé je, že je to i kousek do Opole. Kde je třeba i zoologická zahrada.“

Líbilo se jí však i ve městě Nysa, kde je bazilika sv. Jakuba a sv. Anežky, která je velmi monumentální a dýchá z ní jak atmosféra, tak i dějiny a její návštěvu pokládá za úžasný zážitek. Do Opole se vrací po roce, líbila se jí Piastovská věž, protože má ráda, když si může město prohlédnout z výšky. Loni zde navštívila i Muzeum polské písně, které ji zaujalo zejména tím, že je koncipováno jako interaktivní, což podle ní v Česku chybí.

Adam Krzyžanowski z regionální opolské turistické organizace sotva stačí překládat vodopád dojmů.

Z polských jídel jí nejvíc chutnají golombki s rajčatovou omáčkou a studená polévka chlodnik. Polská kuchyně je podle ní velmi podobná regionální kuchyni ze severu Moravy, kde hrají prim brambory a zelí. Co je jiné, je časté používání kopru, který zde naleznete skoro v každém jídle.

Kolegyně dodává, že ochutnala polévku žurek, která ji velmi chutnala.

Další část pořadu budese týká 21. výstavy lidových výtvarníků a uměleckého řemesla polsko-českého pohraničí v Prudniku, na které svou tvorbu prezentovalo přes tři sta umělců a řemeslníků. Autorka pořadu si zde povídala s těmi, kteří už léta spolupracují a váží si společné práce.

Celý pořad si můžete poslechnout ZDE

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search