Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Umění nás spojuje (3)

Pořad byl vysílán dne 30. 6. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

„Galerie v podkroví" vznikla v listopadu 2011 v klasicistické vile Hermana Fränkela, která je současně sídlem Prudnického kulturního střediska. Sídlí v památkově chráněné vile rodiny Fränkelových.

Vystavovalo tam více než 8 desítek umělců z Polska, Německa a Česka. V rámci projektu Umění nás spojuje zde v červenci uvidíme práce dvou umělců, Mariana Molendy z Nysy a Svatoslava Böhma z českého Krnova. V našem pořadu jsme mluvili s tvůrci, jejich přáteli a pořadateli cyklických uměleckých setkání.

Tentokrát jde o užité umění, sochařství.

Svatoslava Böhma tu všichni oslovují titulem „Mistře“, protože to je už starší pán a dělá překrásné sochy. Zatímco dosud přijížděl s jinými kolegy, tentokrát vystavuje sám, na což se velmi těší. Začínal v šedesátých letech minulého století, umění se věnoval celý život. Sochařská tvorba je ale jen jednou z jeho uměleckých cest. To, co mu dávalo chleba, z čeho žil, byl knižní design. Jsou to vynikající práce, které by stály za samostatnou výstavu.

Na této výstavě prezentuje své dřevěné reliéfy, kterým se chtěl ve svém životě zejmé=na věnovat. Za povodní v roce 1997, kdy mu bylo kolem šedesáti let, byl však jeho ateliér po střechu vytopen a musel začínat znovu. Jeho tvorba se po tomto prožitku proměnila, je jiná než dříve.

„Nemohu dost dobře popsat pocit, který jsem měl, když jsem přišel do ateliéru a viděl tu spoušť,“ říká umělec. Beznaděj, smutek, co dál? Nebyl na to připraven a neměl pochopitelně žádný plán pro takovou situaci. Dělal jednu chybu za druhou, nemohl se koncentrovat na nějaké smysluplné řešení. Nakonec došel k poznání, že sám tu situaci nezvládne a proto požádal městský úřad, který mu uvolnil šest vojáků, kteří tehdy při likvidaci následků povodní v Krnově pomáhali. Byli u něj několik dní, ateliér vyklidili, zůstaly jen podmáčené, špinavé stěny. Böhm k tomu však dodává překvapivý poznatek, který by laika sotva napadl: z těch druhdy čistých stěn zašpiněných bahnem vznikl neuvěřitelný výtvarný objekt.

Jeho styl byl do této doby spíše konstruktivistický, geometrický. Povodeň a její následky však jeho myšlení proměnily – nastoupil úplně jiný výtvarný názor. Jako kdyby do jeho tvorby vstoupilo víc emocí, citu, pokory, lidskosti.

„Každé zlo je k něčemu dobré,“ uzavírá umělec popis přelomového bodu svého života.

Svatoslav Böhm se dnes knižnímu designu, který ho živil, již nevěnuje. Zabývá se čistým uměním, volnou tvorbou. Vytváří reliéfy a po padesáti letech svého života se vrátil do krajiny. Pracuje s pastelem. Záznamy krajin nedělá úplně realisticky jako Rembrant, ale vlastním svébytným stylem.

Ruka pana Svatoslava, barva a jeho cit působí k tomu, že jeho kompozice mají velmi zajímavý a symbolický ráz.

Nyský sochař Marian Molenda na této výstavě ukazuje malé sochařské formy. Vysvětluje, že užité umění v počtu nad sedm kusů už není umělecké dílo. V této prezentaci jsou sošky, které se předávají jako ceny pro animátory kultury.

Jaký je podle něj význam projektu Umění nás spojuje? Je to setkání umělců působících na obdobných úrovních. Jazyk, mluvená řeč, zde nemá význam. Projektu se účastní již podruhé. Na aktuální akci se zaangažoval s obavami z toho, co vlastně ukáže. Jeho práce totiž do užitého umění, které je projektováním předmětů pro každodenní užitek, vlastně nepatří. Jeho práce jsou ale vytvářeny na objednávku – jsou to ceny. I to je ale podle něj určitý druh užitého umění a proto si dovolil tyto své práce na výstavě ukázat. „Umělec musí z něčeho žít,“ vysvětluje.

Celý pořad si můžete poslechnout ZDE
Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search