Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Železnicí po polsko českém pohraničí

Pořad byl vysílán dne 23. 6. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Před deseti lety si asi nikdo nepředstavoval, že se v obci Racławice Śląskie na polsko-českém pohraničí bude každý rok pořádat železniční piknik lákající sem stovky návštěvníků z celého Polska a mnohé hosty z České republiky.

Stanice Raclawice Slaskie se nachází na 97. Kilometru železniční trati spojující Katovice s Kedzierzyn Kozle, Prudnikem, Nysou, Dzierżoniówem, Świdnicí a Legnicí. Tato železniční trať je jediná v Polsku, která se může pochlubit sběratelským kalendářem. Od roku 2011 zveřejňuje webová stránka www.kolejpodsudecka.pl kalendáře obsahující pouze fotografie vlaků jezdících na této železnici.

Za krátkou dobu se zapomenutá železniční stanice stala díky nadšencům vedeným Stanisławem Stadnickim místem nevídaného železničního svátku. Jsou to akce pro celé rodiny, připomínající dějiny místní železnice a ukazující její současný stav. Úkolu se ujala skupina několika desítek dobrovolníků a díky nim se povedla věc, ve kterou věřil jen málokdo – organizace akce s názvem „Železnicí po polsko-českém pohraničí“.

Železnice byla do obce Racławice Śląskie přivedena v roce 1876 jako poslední článek tehdy budované magistrály, která měla odbočku i do Ratiboře. Obec má jen čtyři sta obyvatel a nejbližší česká železniční stanice Osoblaha je vzdálená pouze dva kilometry.

Ve své době měla velký strategický význam.

Místní napadlo, že by se obě obce mohly propojit úzkokolejkou. Stanisław Stadnicki vysvětluje, že úzkokolejka byla v minulosti chápána jako jakýsi horší druh železnice stavěný s nižšími náklady. Plán je podpořen skutečností, že železniční trať na české straně končí pouhých 600 metrů od hranice. Propojení v minulosti bránily politické poměry, ale situace se naštěstí změnila.

V Opolském vojvodství se říkalo, že když vyhodíte do vzduchu čepici, spadne na hlavu železničáři – na dráze tu pracovaly celé rodiny. V místní stanici je i unikátní technická památka – točna na otáčení parních lokomotiv, která umožňovala i její převedení na jinou trať.

Současné vlaky jsou o něco lehčí, ale to staré zařízení si poradí i s nimi.

Na výjezdu z obce je i další technická památka, nejdelší jednoobloukový železniční most. Dříve kamenný, zničený obrovskou povodní v roce 1903, ale pro svůj strategický význam obnovený po několika měsících. Tehdejší architekt, který ho projektoval, určitě klidně spí, protože stáří mostu je 110 let a s jeho technickým stavem nejsou žádné problémy. Stejná ocelová konstrukce se nachází na železniční trati Jelenia Góra-Lwówek Śląski. Odlišuje se pilíři objektu v Racławicích a skutečnosti, že byl postaven o rok později (1906).

Železnice byla ještě nedávno v útlumu, ale poslední léta prokazují její užitečnost a prožívá jistou renesanci. Má zde na co navazovat.

Slavnost na hranici provází i jízda miniaturního historického vláčku, který je prací Stanisława Stadnického. Každý rok přidává další zmenšeniny týkající se vlaku i krajiny, kterou projíždí. Připomíná, že romantika spojená s historií železnice nebyla vždy tak zábavná, zejména pro strojvůdce a topiče, kteří museli na svých strojích jezdit – a přikládat – nejen v zimě, ale i ve velkých vedrech.

Staničkou na modelovém nádražíčku se za velkého zájmu přítomných účastníků slavnosti rozléhají zvuky píšťal parních lokomotiv, místem procházejí v historických železničářských uniformách nadšenci z místního spolku, ale i nadšenci z druhé strany hranice v historických uniformách z 1. Československé republiky, na hlavách červené čepice. Lidé, díky kterým železnice v tomto polozapomenutém koutku na hranici Polska a Česka nejen ožívá, ale skutečně žije.

Celý pořad si můžete poslechnout ZDE

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search