Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Teresa Drozda okouzlená Českem

Pořad byl vysílán dne 2. 6. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Teresa Drozda je polská rozhlasová novinářka, která se programově zabývá českou kulturou, soustřeďuje se hlavně na písňovou tvorbu. První českou hudbou, se kterou se setkala, byl soundtrack k filmu Samotáři. CD si koupila v roce 2000 v obyčejném polském obchodě v Krakově.

Film byl později i v polské distribuci, získal cenu na varšavském filmovém festivalu a stal se kultovním filmem celé generace. Následovaly jej další filmy Jana Hřebejka a Petra Zelenky, z nichž některé se promítaly i v Polsku.

Dalším českým hudebním fenoménem je pro Teresu Drozda Jaromír Nohavica.Poprvé se s ním setkala na jeho koncertu v roce 1998 ve Varšavě. O tři roky později s ním dělala první rozhovor v souvislosti s pořadem pro Europol. Tehdy ještě nebyl tak dalece populární, takže se jí k němu podařilo dostat. Díky tomuto rozhovoru s ním navázala kontakt, který se jí podařilo udržet do dneška.

Nohavica přijížděl do Polska v prvních letech zřídka, většinou jen jednou za rok. Drozda s ním dělala periodické rozhovory, z nichž však byl odvysílán jen zlomek. Z jejich rozhovorů se však stal v podstatě časosběrný dokument – Nohavica na tento formát přistoupil. Písničkář si uvědomuje, jak je tato činnost důležitá a s novinářkou se dohodl na tom, že se stala archivářkou jeho působení. Svěřil se jí dokonce s tím, že v Česku by novinářům některé věci nemohl říci.

Sní o tom, že by se setkala s Hanou Hegerovou, třebaže ví, že je to už velmi stará a vážně nemocná žena a léta už nezpívá. Srovnává ji s polskou šansoniérkou, která má podobný repertoár, například píseň Madona.

Velkými jmény české písně a domácími hvězdami jsou ale i Marta Kubišová a Václav Neckář. Za Martou Kubišovou jela Tereza Drozda udělat rozhovor do Prahy, kde Kubišová působila poslední léta své kariéry v malém divadélku Ungelt. Pro Kubišovou tam napsali muzikál, v němž hraje samu sebe a vedle ní k její roli alternuje o dvě generace mladší zpěvačka Aneta Langerová, která ztělesňuje její mládí.

Kubišová je podle Drozdy i morální autoritou, jejíž pozice je dána tím, že se po ruské okupaci v roce 1968 dostala na index, nesměla vystupovat a na jeviště se mohla vrátit až o dvacet let později. O svém životě i zmíněné okolnosti mluví ale bez hořkosti, věcně, což je obdivuhodně dojemné. Drozda říká, že ji i díky tomu má ve velké úctě a lituje, že se jí nepodařilo zpěvačku pozvat do Polska.

Václav Neckář je další matador z bývalého tria Golden Kids, kterého si váží. Před pár lety prodělal mrtvici, zůstaly mu po ní problémy s mluvou a pamětí. Protože se však zjistilo, že texty svých písní si pamatuje a je schopen je i zpívat, jeho kariéra pokračovala.

Co má polská rozhlasová novinářka ráda v Česku? Odpovídá, že českou kuchyni a po trošce váhání přiznává, že i český alkohol. K Česku ji přitahuje kultura a určité kouzlo té kulturní blízkosti spojené s jistou mírou tajemnosti. Někteří čeští umělci zpívají i polsky, což jejich vystupování dodává zvláštní dráždivé koření čehosi jiného, zároveň však blízkého.

Učí se i češtinu, ale říká, že pro překlad českých obratů potřebuje podstatně více polských slov, aby překlad dobře vyjádřil obsah sdělení. Pobyt v Česku ji naplňuje energií a čas od času do něj musí zajet, nadechnout se tamní atmosféry, poslechnout si řeč.

Celý pořad si můžete v českém překladu poslechnout ZDE

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search