Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Bezpečně na kole v Česku i Polsku

Pořad byl vysílán dne 12. 5. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Ve speciálním Výchovně edukačním středisku v Prudniku se konal mezinárodní turnaj pro cyklisty ze čtvrtých až šestých tříd základních škol. Zúčastnily se ho týmy z České republiky a Polska. Soutěž byla realizována v rámci projektu "Po chodníku a silnici bezpečně přes hranici".

 Mladí cyklisté museli doložit své praktické dovednosti na speciálně upraveném závodišti s překážkami, a také znalost dopravních předpisů platných v obou zemích, protože se dopravní předpisy na obou stranách hranice od sebe v lecčem liší.
Závody se konaly ve velmi příjemné atmosféře. Někdo to samozřejmě vyhrál, ale to není důležité – vyhráli všichni, kteří se této soutěže zúčastnili.
Zástupce ředitele okresního ředitelství policie v Bruntálu vypočítává, že je tam osm dětí ze základní školy v Třemešné. Reportérka se ptá policisty, zda se učil polsky.
„Bydlím prakticky u hranice a jako dítě jsem se díval na polskou televizi, zatímco Poláci se dívali na českou televizi, protože zde byl velmi silný signál,“ odpovídá.
Policista dále říká, že čeští policisté mají spolupráci s polskou policií v Prudniku, mají společné hlídky a společná setkání, na obou stranách hranice rozšiřují letáky pro děti. Čeští policisté měli kurz polštiny a polští kurz češtiny. Obě policejní složky mají stejné problémy, třeba na dálnicích či v oblasti prevence a kriminality. Jsou ale rozdíly v právních předpisech, což se týká i dopravního provozu. Proto je třeba, aby se s těmito rozdíly seznamovali už i nejmladší účastníci silničního provozu. Příkladem je třeba to, že na české straně mají cyklisté do osmnácti let povinnost mít při jízdě na kole helmu, zatímco v Polsku ta helma povinná není.
Pořad pokračuje popisem průjezdu závodní trasy některými účastníky.
Podobná dopravní hřiště mají děti jak v Česku, tak v Polsku. Na situace, s nimiž se potkávali na závodišti v Prudniku, tedy byly připraveny. Setkání však přispívají i k narušení jazykové bariéry, k tomu, aby se nebály mluvit příbuzným jazykem a dokázaly se domluvit v běžných situacích.
Zmíněný rozdíl v povinnosti nosit helmu není jediným, dalšími jsou třeba povinností týkajícími se základního vybavení kola.

Pokračování reportáže si poslechneěte na tomto odkazu (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search