Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Umění nás spojuje (1)

Pořad byl odvysílán dne 3. 3. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

„Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje” je cyklus kulturních událostí, které požádají kulturní centrum Prudnicki Ośrodek Kultury a MIKS KRNOV v rámci společného projektu, jehož cílem je tvoření sítí spojujících obyvatele pohraničního území.

Projekt zahrnuje výstavy a vernisáže malby, sochařství, grafiky a fotografie, během kterých svou tvorbu budou prezentovat mezinárodní dvojice umělců z Polska a ČR.

Dne 23. února v Městském muzeu Flemmichově vile v Krnově prezentovali své grafiky Małgorzata Stanielewicz a Josef Odráška. Výstava bude otevřena do 1. dubna, a v pořadu „Most – polsko-česká spolupráce redakcí” uvádíme pestrou relaci z této zajímavé události.

V prvním březnovém setkání vám nabízíme výlet do Krnova, kde byla poslední únorový pátek otevřena výstava dvojice umělců z obou stran hranice. Je to jeden z mnohých projevů kulturní spolupráce institucí z Polska a České republiky.

Vernisáž navštívili početní hosté z obou zemí. Je třeba zdůraznit, že výstavy se konají střídavě v Polsku a v Česku. Zvu vás tedy do kouzelného sídla Městského muzea v Krnově.

„Zatím jsem neměla výstavu v Česku“, svěřuje se grafička Małgorzata Stanielewicz. Velmi se mi tento projekt líbí a je škoda, že těch kontaktů je zatím málo. Jsem ráda, že tady jsem, líbí se mi jak výstavní prostory, tak samotné město.

Małgorzata Stanielewicz se zabývá linoryty, návrhy dělá suchým štětcem. Objektem tvorby jsou města, trochu zvláštní města. Nejsou v nich lidé a měla by působit tak, že jsou mimo realitu. Motivy vybírám na cestách. Cestuji ráda, nejčastěji do Itálie, nejoblíbenějšími jsou pro mne Benátky. To město má také svá nejlepší léta za sebou a přesto se tam díky historii a jisté melancholii dobře cítím.

Moje obrazy nejsou pohlednice, vkládám do nich svou invenci, něco je přidáno, přizpůsobeno představě. V grafice je však každá čára důležitá, má své místo.

Města bez lidí a těch současných prvků – značek, vozidel, zvířat jsou svým způsobem nadčasová. Zmíněné artefakty zachycují určitou časově omezenou dobu a proto je vypouštím. Proměny v čase se týkají každého z nás. Proto se mi líbí téma těch měst, zvláště měst italských. Nebyli jsme, nebudeme, ale ona zde zůstanou.

Paní Małgorzata se věnuje linorytu, ale není to její jediná aktivita. Věnuje se i návrhům divadelních kostýmů , na svých cestách spolupracuje s manželem, který jí poskytuje určitý informační servis, jehož využívá k vytváření svých prací. Oce%nuje, že může vystavovat s českým umělcem, jehož grafické práce mají podobný charakter, byť jsou zpracovávány jinou technikou.

Josef Ondráška jeví radost z toho, že se s paní Malgorzatou v Krnově sešel. Její linoryty se mu velice líbí. Doplňuje, že v roce 14987 byl na workshopu v Drážďanech, kde byl polský grafik jménem Stanielewicz.

„To byl můj manžel“, říká kolegovi paní Malgorzata. „Je tady“.

Úplnou náhodou tedy dochází v přímém přenosu k nečekanému setkání po letech.

Spolupráce obou institucí trvá už deset let a není jen v oficiální, ale i osobní rovině. Lidé z nch se stýkají i neoficiálně mezi sebou, jezdí společně na výlety a mají z toho radost.

V Krnově se však neomezují jen na tento projekt, od letošního roku realizují i nový společný dvouletý projekt Náš svět hudby a na jeho realizaci se velice těší.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 3. března 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search