Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Kadeřnictví v Jeseníku

Pořad byl vysílán dne 9. 6. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Polské kadeřnictví Ateliér Juziuk, jehož majiteli jsou stejnojmenní manželé, najdeme uprostřed Jeseníku. Oba manželé pocházejí z Glucholazů a měli o profesi zájem už od mládí.

Poskytovali tyto služby nejprve rodinným příslušníkům, později absolvovali gamnázia, následně další školu, společně prodělali stáže v kadeřnických salonech. Nějaký čas pracovali i v zahraničí, v Angilii a Holandsku a nyní vedou kadeřnický ateliér v zemi sousedů.

Před krátkým časem byli na kadeřnickém veletrhu v Poznani. Všechno, s čím se seznámili a co se naučili, přivážejí do České republiky. Prokazují přitom odborné znalosti, které jsou pro profesionální výkon potřebné. Nejde jen o samotné úpravy vlasů, ale i o jejich regeneraci, kterou zákazník v domácích podmínkách zvládá jen obtížně.

Spolumajitelka firmy popisuje, že prodělala speciální školení, jehož lektorkami byly černošky. První zákaznice, která tento účes vyzkoušela, byla její vlastní sestra, říká však, že v Česku jsou odvážní lidé a nebude problém přesvědčit některé zákaznice k tomu, aby jej vyzkoušely. Má ráda novinky, zákazníci ji respektují, ptají se, konzulují s ní možnosti. Trochu se obávají, protože však vidí vzory v televizi, na facebooku či jinde.

Úroveň kadeřnických služeb je v Polsku velmi vysoká. I to je důvod pro to, aby do Polska přijíždělo v pohraničních oblastech tolik Němců. Služeb polských kadeřníků a kadeřnic využívají i víkendoví návštěvníci země. Zákazníci přitom mají záruku toho, že k úpravám vlasů používají opravdu kvalitní přípravky.

Už v Polsku měli tito podnikatelé zákazníky z Česka, kteří byli ochotni nejen absolvovat cestu, ale i zaplatit za kvalitu. Proto se rozhodli otevřít kadeřnický ateliér i na české straně. V Jeseníku jsou už čtvrtým rokem.

Přísné předpisy pro podnikání jsou na obou stranách hranic, ale paní Juziuk dodává, že daňové zatížení je v Česku spravedlivější a příznivější pro menší podnikatele.

Překážkou byl zpočátku jazyk. Nebyl tak velký problém se domluvit, ale ve složitějších případech, třeba když byly podepisovány nějaké úřední dokumenty, nebo v bance, to bylo horší. Překvapilo ji, že Češi cizincům v takových případech pomáhají, mají s nimi trpělivost a je zřejmé, že chtějí opravdu pomoci.

Odlišné je, že Češi běžně dávají spropitné, což je v Polsku velmi vzácné. Pro spolumajitelku kadeřnictví je to milá pozornost. Na námitku, že člověk, který není spokojený, to spropitné nenechá, okamžitě odpovídá: „To není možné, my jsme tady nejlepší.”Říká dále, že nejlepší reklamou je, když si zákaznice vzájemně služby doporučují.

Zpočátku se obávali, protože v Polsku jsou ceny vyšší. Jsou zvyklí na vyšší režii, protože používají kvalitní přípravky, které také nejsou levné. Ale úroveň jejich služeb se přes vyšší cenu prosadila.

Slova paní Juziuk potvrzují i hodnocení na internetu. Například zákaznice Monika Stehlíková píše: Příjemní majitelé a prostředí. Rozumí své práci a střihy od nich mají styl a šmrnc. Veliká spokojenost.

Když paní Juziuk srovnává výhody a nevýhody podnikání v Čechách, konstatuje, že více je těch výhod. Živnost má registrovanou v Česku, takže zde platí i zdravotní a sociální pojištění, využívá proto i zdejších zdravotnických služeb. Pro manžele je to výhodnější, protože na rozdíl od Polska, kde jsou tyto služby poskytovány privátně, je to v Čechách hrazeno většinou z pojištění.

Celý pořad si můžete poslechnout ZDE

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search