Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Umění nás spojuje (2)

Pořad byl odvysílán dne 14. 4. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Podruhé se v pořadu MOST setkáváme s účastníky polsko-českého uměleckého projektu "Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje". Naše první setkání se uskutečnilo v rámci pořadu dne 3. března a týkalo se vernisáže v Městském muzeu Flemmichově vile v Krnově.

Druhé setkání - v Prudnickém kulturním středisku se konalo dne 23. března, kdy své grafiky prezentovali opět Małgorzata Stanielewicz a Ladislav Steininger. Oba umělci jsou názoru, že společné výstavy jsou příležitostí k seznámení se vzájemně a inspirování.

"Sztuka nas łączy – Umění nás spojuje" je cyklus setkání, která realizují Kulturní středisko v Prudniku a MIKS KRNOV s cílem tvoření kulturní sítě pro obyvatele společného regionu. Součástmi projektu jsou výstavy a vernisáže v oboru malby, sochařství, grafiky a fotografie, během kterých svá díla prezentují umělci z Polska a ČR v mezinárodních dvojicích.

„Kamarádka mi dala staré dřevěné prkno,“ vypráví Ladislav Steininger, „které mne inspirovalo k tomu, abych z něj hned udělal otisk.“ Vznikl tak cyklus s názvem Konstelace, který provází atmosféra napětí. Cyklů, které zde Steininger prezentuje, je ovšem celá řada. Jedním z nich jsou i kruhy připomínající tibetské mandaly. Do jeho tvorby v poslední době proniká i barva. Umělec to vysvětluje tím, že barva grafiku oživuje.

Jak se na Steiningerovu tvorbu dívá jeho kolegyně z výstavy Małgorzata Stanielewicz? Inspiruje ji, nebo mu spíše závidí?

Zdá se, že ji vnímá pozitivně. Sama říká, že závist není pozitivní emoce, nápad s deskami s jí líbí a zvažuje, že to možná zkusí. Je to pro ni zajímavý materiál a připouští, že by na to sama asi nepřišla. Oceňuje kolegovu techniku, která je mnohem méně pracnější než linoryt, jejž sama používá. Je to jiný přístup, práce jsou díky barvě pestřejší a výsledek je úplně jiný. „Ano, je to inspirace,“ shrnuje.

Ladislav Steininger se domnívá, že kolegyně se vydala správnou cestou. Její práce už viděl na výstavě v Krnově, vzpomíná na téma domů a měst, ale oceňuje i použitou techniku. Je podle něj zřejmé, že grafiky vytvářela ženská ruka je za nimi i jiný způsob myšlení. „Spojuje nás láska ke grafice, láska k umění,“ dodává.

Technikou, která je Małgorzatě Stanielewicz vlastní, je linoryt a základním tématem jsou města a domy, které v jejím uměleckém pojetí získávají nový význam. Grafička má osobitý styl a vytváří si ve svém oboru vlastní prostor. V Polsku, Česku a v Německu měla 24 individuálních výstav a zúčastnila se zhruba sto čtyřiceti skupinových výstav po celém světě, mj. v Rumunsku, Itálii, Bulharsku, Bosně a Hercegovině, Rusku, Bělorusku a Španělsku. V roce 2011 obdržela cenu ministra kultury a národního dědictví.

S Ladislavem Steiningerem se potkali už dávno. Kontakty s ním hodnotí jako skvělé a přes odlišnost polštiny a češtiny si s ním dobře rozumí, protože jejich umělecké vidění světa jim to ulehčuje
Ladislav Steininger patří k výtvarníkům, kteří se na umělecké scéně objevili v polovině osmdesátých let. V té době dostudoval v oboru výtvarné výchovy a bohemistiky na filosofické fakultě v Ostravě. V současné době umělec objevuje nové možnosti techniky dřevořezu. Pracuje i v malbě, zpracovává lyrické i symbolické motivy.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 14. dubna 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search