Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Návštěva Ramzové

Pořad byl odvysílán dne 27. 1. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

V prvním pořadu cyklu „Most – polsko-česká spolupráce redakci" jsme navštívili Ramzovou v ČR. Právě rady se nachází oblíbené Čechy a Poláky lyžařské středisko. Sjezdovky jsou náročné, občas těžké, jsou ale i místa pro začátečníky.

Mluvili jsme o tom, jak je bezpečně používat a jak získat první dovednosti, a přitom si skvělé hrát. Naší „průvodkyní" byla Izabela Dobosz – instruktorka lyžování a animátorka. Polka, která se s tím místem svázala emotivně a profesně. I z důvodu snadné cesty z Polska potkávali jsme taky početně krajany, se kterými jsme se bavili o lyžařských podmínkách, kuchyni, kouzelné atmosféře tohoto místa.

Cílem pořadu je ukázat společné a rozdílné zájmy Čechů a Poláků, zabývat se vším, co nám pomůže porozumět si navzájem. A protože je zima, vydali jsme se na Ramzovou. Hostit nás bude Isabela Dobosz, která k tomuto cíli přispěla nejen profesně, ale i emočně.

Maskot Ramzík je náš kamarád, který nám pomáhá učit ve škole lyžování. Jsme nadšeni. Děti ho zbožňují a my taky. Mám před sebou jeho fotografii, kterou posluchači uvidí na našem webu. Má krásně udělanou masku a zbožňuje lyžování.

Moc nám záleželo na tom, aby to bylo pro děti atraktivní. Minulý rok jsme měli také maskota, bylo to sluníčko, tento rok jsme se rozhodli pro osobní přístup a pozvali jsme sem zmíněného Ramzíka. Děti se lépe učí, jsou více otevřené, výuka je pro ně zábavnější. Pro děti i dospělé, kteří se zde učí to znamená oživení a zábavu.

Vy jste přivezli sníh, ale my se tady učíme bez ohledu na počasí, podstatné je, aby zde byli zájemci. Nedostatek sněhu se bohužel projevuje i drobnými úrazy, k nimž zde na namrzlém povrchu dochází.

Pro začátečníky zde máme vyčleněný areál, kde se mohou učit. Je to zábava. Pro některé návštěvníky je však terén obtížný a nedokáží se s ním bez problémů vyrovnat. Tady je důležité, že je k dispozici okamžitá pomoc Horské služby.

Výhodou tohoto místa je nejdelší sjezdovka. Za krásného počasí je to nádhera. Zdálo by se, že nejlépe se na to dívá z kavárny, ale není tomu tak, říká Isabela Dobosz. Nic nenahradí osobní prožitek na sjezdovce, to mám nejraději.

„Učila jsm i starší osoby“, pokračuje Isabela. „Třeba paní, které bylo přes šedesát let, takže jsem obdivovala, že se do toho pustila.“ Je důležité, aby lidé nejezdili na svah bez přípravy, rozcvičili se, měli instruktora, naučili se pády kontrolovat, měli potřebné vybavení, přílby. Isabela Dobosz se k práci lyžařské instruktorky pro malé děti dostala jako animátorka s vášní pro lyžování. K obojímu – tedy jak k dětem, tak k lyžování má blízko. Jejích kurzů se účastní jak malí Češi, tai Poláci, děti si bez větších problémů rozumí.

Reportérka oslovuje dívku: Jak dlouho jezdíte? Neměli rodiče strach? „Naopak, odpovídá slečna.“ „Rodiče měli zájem na tom, abychom my děti co nejdříve jezdily a vyháněly nás na svah. Jezdím od svých sedmi let a jsem jim za to vděčná.“

Podle oslovené dívky je výhodou tohoto místa nejen to, že je zde nejdelší sjezdovka, ale i to, že Češi jezdí kultivovaně, takže je malé riziko toho, že do ní někdo vjede.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 27. ledna 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search