Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Český film

Pořad byl odvysílán dne 17. 2. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Slovní spojení „český film" v povědomí Poláků vede vlastní život a bohužel má negativní význam. Odkud se ale vzalo? Co víme o kinematografii našich jižních sousedů?

Proč si Poláci takhle zalíbili to pojmenovaní, které v polštině znamená špatný film, ve kterém těžko určit oč se vůbec jedná. V pořadu „Most – polsko-česká spolupráce redakcí" ukazujeme, že taková konotace s filmy našich sousedů je neoprávněná. Naším průvodcem českým filmem je Rafał Mościcki předseda sdružení Opolskie Lamy, animátor opolského KINA MEDUZA a odborník na kino, který jako vyučující přibližuje český film studentům oboru věda o kultuře na Opolské univerzitě. Pan Rafał prostě má český film rád a oceňuje ho, k čemu i nás během pořadu přemlouvá.

Pojem „český flm“ má v polštině spíše pejorativní význam. Polští diváci znají díky televizi pořady a seriály pro děti, například o krtečkovi, Křemílkovi a Vochomůrkovi, seriál Arabela, ale současný český film jim prakticky nic neříká, vysvětluje Rafał Mościcki.


Poučený polský divák si všímá toho, že řada českých filmů prezentuje jistý odstup od tématu, nadhled, což v polské kinematografii chybí. Polské filmy devadesátých let zažívají krizi, ale takoví čeští autoři jako Forman, Ondříček či Hřebejk přinášejí témata, která vzbuzují hodně emocí. Český film se také může pyšnit dvěma Oscary a to za film Obchod na korze a Svěrákův film Kolja.


Pořad se dále pozastavuje nad obratem „nikdo nic neví“, což je titul české komedie z roku 1947. Její název podle některých charakterizuje dojem, který mají polští diváci při sledování českých filmů.

O české kinematografii se v Polsku moc neví. Z ankety, která je součástí pořadu vyplývá, že Poláci preferují spíše západní filmovou produkci, filmy z Francie, Itálie. Existuje prý okruh lidí, pro které je zajímavá třeba i česká kinematografie, ale obyčejní lidé preferují příběh, jenž prý český film nenabízí.


Jiný respondent si ovšem vzpomíná na poměrně nový film Učitelka a dokonce vypráví i jeho stručný děj. „Záleží také na propagaci a distribuci“, poznamenává.


Na film „Učitelka“ upozorňuje i vedoucí kina. Děj i námět je podle něj pozoruhodný a lidé se v kině často ptají, zda se bude ještě promítat.


Místy rezervovaný vztah k současnému českému filmu však neznamená, že Poláci mají stejný postoj k české kultuře obecně. V Polsku bývají vyprodány koncerty českého barda Jarka Nohavici. Respondent, který oceňuje Nohavicu, shovívavě poznamenává, že na Čechy není možno klást přehnané nároky, protože jde o „malý národ, který se nemůže měřit s velkým Polskem“.


V kně, s jehož vedoucím reportérka hovoří, se objeví český film jednou či dvakrát do roka. V poslední době to byla již zmíněná Učitelka a Bába z ledu. Oceňuje českého režiséra Petra Zelenky, který v roce 2008 natočil podle Dostojevského námětu film Bratři Karamazovi, jehož děj se odehrával v Polsku.


Divačka, oslovená v závěru pořadu říká, že vkus běžného diváka je do značné míry ovlivňován i tím, co vidí v televizi, kde převažuje americká filmová produkce. K tomu, aby věnoval pozornost tomu, co je mimo tento proud, není vychováván.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 17. února 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search