Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Izabela a její čeští přátelé

Pořad byl odvysílán dne 10. 2. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

Pořad „Most – polsko-česká spolupráce redakci" navštívil lyžařskou školu na Ramzové. Byli jsme v půjčovně lyžařského vybavení a mluvili jsme tam s Čechy – instruktory lyžování pracujícími se skupinou mladých opolských sportovců na zimních prázdninách.

Ptali jsme se, jak vychází s polskou mládeží a zda dochází ke vtipným situacím a nedorozuměním, i když se nám zdá, že známe jazyk a dokonale si rozumíme. Poslechli jsme i velmi osobní příběh Izabely Dobosz, Polky, která se rozhodla pro život a práci v ČR. Co ovlivnilo její rozhodnutí, jak se pracuje s českými kolegy a kolegyněmi, co na nich oceňuje a zda zvolená práce jí dává satisfakci.

Jsme v půjčovně lyží, kde se rozhoduje o způsobu výuky. „Mluvíte polsky?“, ptá se reportérka Ewelina Rusin-Rozycka místního pracovníka.
Když na její otázku přisvědčí, ptá se na to, jaké skupiny sem přijíždějí, jak se chovají, jací vlastně Poláci jsou. Zda je pravda, že se od Čechů mohou učit kultuře lyžování a chování na svahu.
„Ano, to je pravda“, přisvědčuje se smíchem muž. Říká, že škola lyžování dělá různé kurzy, jak pro lyžaře, tak pro snowboardisty a podobně. Máme také individuální výuku a zvláštní program pro děti, který obsahuje animaci a zábavné prvky, třeba tanec, nebo účast našeho maskota Ramzika.


Pozornosti neujde asi třicetičlenná skupina dětí z Opole. Mají prázdniny, tak si zorganizovali třídenní zájezd. Vzhledem k tomu, že právě padá sníh, který dosud chyběl, připravují si vybavení na zítřek, aby mohli hned ráno vyrazit a absolvovat chybějící lekce. Jejich instruktorka říká, že jsou to sice malé, ale čilé děti se zájmem o lyžování a zvládnou to bez jakýchkoliv problémů.

Vy mluvíte polsky nebo česky, ptá se reportérka instruktorky „Staram se“ (Snažím se) odpovídá žena se smíchem. Mám přátele a známé, kteří mne opravují. Češi se rychleji učí polštinu než Poláci češtinu. Poláci mají blíž ke slovenštině, protože se jejich řeči více podobá. Někdy dochází k humorným i trapným situacím, třeba když mi Polák řekne „szukam instruktora“. V češtině to má úplně jiný význam než v polštině, není to slušné slovo. Takže opatrně, když něco v Česku hledáme!

Instruktorka Izabela Dobosz vypráví o tom, jak se dostala k této práci v České republice. Narodila se prakticky na hranici, v polském Těšíně, absolvovala několik krátkodobých zaměstnání na české straně hranice. Vzpomíná na to, jak ještě přd vstupem obou zemí do Schengenu překračovala po čtvrthodině chůze hranici po mostě, kde musela ukazovat pas. Poté absolvovala studium divadelní a filmové vědy v Opoli, poté další dvouleté studium v Katovicích. Po absolutoriu nemohla najít práci a tak se rozhodla odejít do Krakova, kde získala zkušenosti s animací a divadlem. Začala tam pracovat s dětmi v dětském souboru. Aby toho nebylo málo, pracovala poté i v Turecku a Španělsku. Do Turecka se později vrátila a seznámila se tam s velmi sympatickým Čechem, který tam pracoval pro české turistické skupiny. Uvědomila si tam, že Češi a Česká republika jsou jí velmi blízké, hlavně smysl Čechů pro humor. A to rozhodlo, když dostala nabídku práce na Ramzové, ráda ji využila. Podstatnou roli přitom hrál fakt, že v profesi instruktorky lyžování může využít i svého vzdělání a praxe animátorky.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 10. února 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search