Přehled pořadů

Projekt Most – polsko česká spolupráce redakcí se uskutečňuje v období 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020 a obsáhne celkem 144 rozhlasových relací z nejrůznějších oblastí života polsko českého příhraničí. Pořady jsou vysílány polským Rádiem Opole a českým Rádiem Bohemia. Redakce Radia Opole spolupracuje s časopisem INSPIR vydávaným v Rychnově nad Kněžnou. Více o projektu v nabídce.

Poklady pohraničí

Pořad byl odvysílán dne 3. 2. 2018 na stanicích Radio Opole (PL) a Radio Kostka (CZ).

V pořadu cyklu „Most – polsko-česká spolupráce redakci" jsme byli hosty pana Kazimierza Staszkowa v Nise. Pan Kazimierz je autor knih a průvodců věnovaných polsko-českému pohraničí, je fotograf, velký milovník dějin, cestovatel a dobrodruh.

Jeho velkou vášní je hledání a sbírání minerálů – má jejich velkou sbírku, a své expedice omezuje na území polsko-českého pohraničí. V našem pořadu prezentoval znalost těch geologických pokladů, za které dle legendy vděčíme Duchovi Hor, kterého Češi znají jako KRAKONOŠE nebo PANA JANA, Poláci jako LIČIŘEPU. Poznáváme nejen legendu, ale učíme se i o minerálech a posloucháme anekdoty o jejich hledání a dobývání.

„Vzal jsm si batoh, jel jsem na několik dnů a stávalo se, že jsem v batohu přinášel i kolem padesáti kilo kamenů“, vyprácí s úsměvem pan Stazskow. „To byla sedmdesátá, osmdesátá léta. Protože se to však během minulých desetiletí stalo módní, jsou všechna ta ložiska hodně vybraná.“

Pan Stazskow sbíral vždy jen sudetské minerály. Na burzách lze podle něj koupit překrásné minerály z celého světa. On se však snaží ukázat, že pro ně není třeba jezdit třeba do Indie, protože i u nás lze najít krásné kameny. Nejsou to jen zkameněliny. V hornině se třeba usazuje mangan, který v ní vytváří strukturu, která je listům kapradí podobná.

Nezřídka nacházel své úlovky za špatných povětrnostních podmínek, v dešti. Podařilo se mu objevit překrásné krystaly, o nichž se odborníci vyjadřovali s velikým obdivem.

Ukazuje kámen, který je dokonce podobný smaragdu, má polotmavou barvu. Vynikající, překrásný kámen.

„Před třiceti, čtyřiceti lety, když jsem začal poznávat region, ve kterém jsem se nenarodil, jsem se zeptal jednoho ze známých českých historiků, zda zná nějaké legendy, které by se k místům nálezů vztahovaly“, pokračuje Stazskow. Zamyslel se a odpověděl záporně. On se však nedal a začal pátrat v evropských archivech – v Praze, Berlíně, Paříži, ve Vídni, dokonce i ve Vatikánu. A začal nacházet.

Našel jich stovky. Ty první se nevztahovaly k českému Krakonošovi, ale k jeho polskému protějšku Ličirepovi. Ten podle nich obýval kraj, jenž v historii nebyl obydlen lidmi a umístil v okolí Glucholazů a Zlatých hor vzácné kameny a mimo jiné i četná ložiska zlata.

Zlata zde bylo vytěženo přes deset tun, jen v okolí Glochlazů kolem tří tun.

Stazskow se samozřejmě sám pokoušel o rýžování zlata. Jeho přítel z Kanady mu věnoval pánev na rýžování. A skutečně – během toho vymývání se mu podařilo najít skoro osm a půl gramu zlata.

Z nálezu se bohužel netěší. Často vystavoval v různých institucích, zejména školách a při jedné z takových expozic se zlato prostě „ztratilo“. Amatérskému geologovi však přece jen zbyl alespoň důkaz – fotografie největšího valounku ve velikosti hrachového zrna…

Na Parkové hoře našel pan Stazskow i granáty, jejichž krystaly měly tvar kříže. Ve středověku šlo o ceněný talisman, existují kostely i kaple pojmenované Nalezení svatého kříže. Je to opravdu překrásné, vypadá to skoro jako od zlatníka.

V šedesátých letech minulého století se pan Stazskow účastnil geologického výzkumu ložisek kaolínu, při kterém byly ovšem nalezeny i vzácnější minerály, mj. ametysty.

Za desítky let, kdy se dnes už pamětník věnuje své zálibě, shromáždil mnoho pokladů, jež mu vydalo pohraničí a je dodnes ceněným odborníkem.

„Jedním z nejkrásnějších je i mramor, který se v okolí těží a z nějž je postavena i naše kašna v Nyse“, končí své vyprávění. Stojí tu už tři sta let.

Poslouchejte pořad MOST ze dne 3. února 2018 (*.mp3)

Image

Pořady Rádia Opole jsou vysílány v repríze na Rádiu Bohemia pravidelně vždy v úterý ve 20 hodin v českém překladu a následně i v polském originálu.

Image
Image
Image
Copyright © Bonton z.s. 2021. All Rights Reserved.

Search